Plyn a elektřina na rok 2023. Hrůza. Expert přesně řekl, kolik Češi budou platit. Čtyřnásobek cen i s pomocí

Pro mnohé jsou stále ceny energií pro příští rok velkou záhadou. Stát se sice snaží vytvářet pocit, že energetická krize je zažehnána a že domácnosti se nemusí příliš vysokých cen obávat, ovšem odborníci upozorňují, že tak jednoduché to zdaleka není.

Nehezké vyhlídky

Řada lidí už poznala z nového výměru záloh, že příští rok z tohoto hlediska nebude vůbec procházkou růžovým sadem, ba právě naopak. Dodavatelé energií poslali nové rozpisy, kde už je uvedeno, že počítají se zastropováním cen. Jde však pouze o zálohy, skutečnost nakonec může být ještě horší.

Jak upozornil na svém Twitteru energetický expert Michal Šnobr, v roce 2023 dojde pro většinu spotřebitelů k navýšení cen elektřiny na dvojnásobek. To by bylo ještě snesitelné, ovšem cena plynu se má zvýšit na 3 až 4násobek cen, které lidé platili v roce 2022.

Expert poukazuje i na skutečnost, že to nelze brát paušálně. Jsou totiž lidé, kterým ceny výrazně stouply už v roce 2022 a nárůst v příštím roce tak nebude tak markantní, jakkoliv jde o chabou úlevu. A pak je i stále se zmenšující skupina těch, kteří i v roce 2023 budou čerpat energie za zafixované ceny. Ti jsou výherci celé situace.

Foto: Shutterstock

Jak se reálně zdražilo

V diskuzi se objevují i zajímavé příspěvky, ze kterých si lze udělat obrázek, jakým způsobem se energie reálně zdražují. Například Petr Žabža napsal, že jeho společenství vlastníků jednotek se ceny plynu navýšily o 300 %, tedy na čtyřnásobek. Ceny elektřiny pak stouply o sto procent, tedy na dvojnásobek.

Ceny energií budou bohužel v příštím roce stále obrovským tématem, protože spousta lidí pochopí, že se s nimi bude muset nějakým způsobem naučit žít, což nebude jednoduché.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
7 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Radomír
1 rok

S touto vládou budou za chvíli luxus i brambory na loupačku a zuby Vám opravi v autorizovanému autoservisu . Díky ukrajino ! 😂

Havlíček jaroslav
Havlíček jaroslav
1 rok

Ceny plynu a elektrické energie se této vlædě opravdu povedly. Zase jsme jednou v EU první.

Pepa
Pepa
1 rok

Tato vláda je totálně neschopná . Když se sejde 200.000 lidí a požaduje demisi vlády tak je to málo ,ale uvědomuje si někdo ,že bytí a nebytí v tomto státě rozhoduje pouze 108 neschopných lidí!!! Ale pravda je ,že se umí za svou neschopnost dokonale pochválit.

Vlastimil Blažek
Vlastimil Blažek
1 rok

Jen za tento průšvih by měla vláda podat demisi. Jsou to darebáci, kteří se snaží obírat lidi. Podle mne jsou řízení někým ze Spojených států, a jelikož jsou to většinou členové Aspenu, tak je to jasné jak facka kdo za tím vším stojí a kdo je řídí. Celá tahle EU elita by měla být svržena. Jediný kdo snad má ještě rozum, je Orbán.

Petr
Petr
1 rok

Volodia by měl se svými kluky dojed do Lisabonu a všechny pak naučit mlivit na Ruskem jazyků.

Petr
Petr
1 rok

To vše jsou zkoušky na lidi co výdrží a co kolik toho ještě snesou jinde by nepochodili ale karma si je najde nebojte přeji krásný štědrý den

Eva Karafiatova
Eva Karafiatova
1 rok
Reply to  Petr

Každý občan této republiky si bude zadat o dávky na předražené veškeré energie.PS:ať jde celá slavná vláda k šipku! Jsme na tom nejhůř z celé Evropské Unie!