Je rozhodnuto. Každá česká domácnost bude příští rok o 8000 Kč měsíčně chudší. Musí je odevzdat do státního rozpočtu

Už nějakou dobu je nám opakováno, že právě teď po letech prosperity nastalo období, kdy se budeme muset uskromnit a zase jednou pořádně zabrat. Zatímco v minulých deseti letech neustále rostly platy, ceny stagnovaly a navíc se ještě snižovaly daně, v současnosti je tomu přesně naopak.

Finance se osekají

Neměli bychom však být překvapeni, protože v ekonomice se zkrátka střídají silnější období s těmi slabšími. Dobrou zprávou každopádně je, že pokud přečkáme toto složitější období, budeme se mít zase lépe. A ony složitosti jsou spojeny především s takzvaným konsolidačním balíčkem, který už byl definitivně schválen a od 1. ledna 2024 začne většina jeho novinek platit.

Celkem jde o desítky nejrůznějších změn, které mají jednoznačný finanční dopad na domácnosti. Samy o sobě nemusí být tak významné, ale pokud se sečtou dohromady, už to na něco vyjde. Ostatně, musí, jinak by to nebyla žádná konsolidace veřejných rozpočtů. Podle některých názorů vyjdou tato opatření průměrnou českou domácnost na 100 000 korun ročně, tedy přes 8000 Kč měsíčně.

Každý to pochopitelně pocítí trochu jinak, podle toho, v jaké společenské kategorii nebo životní fázi se nachází. Citelně se to dotkne například rodin s vlastním bydlením, na které dopadne hned několik změn k horšímu.

Předně je to osekání slevy na manželku, která dosahuje přibližně 25 tisíc korun. Ne snad, že by se tato částka snížila, ovšem čerpat už ji budete moci pouze pokud se staráte o dítě do tří let věku. Potom už nikoliv. A to je pro domácnost čistá ztráta této částky.

Hlouběji do kapsy budou muset lidé sáhnout také v případě úhrady daně z nemovitých věcí. Ta se zvyšuje téměř na dvojnásobek. Pravda, roste z poměrně nízkých úrovní, ovšem do budoucna se předpokládá, že se bude nadále zvyšovat. Ostatně, někteří experti požadují, aby byla alespoň na deseti, ne-li rovnou na dvacetinásobku oproti současnému stavu.

Foto: Shutterstock

Dotkne se to všech

A taková čtyřčlenná domácnost přijde i o nemalé peníze tehdy, má-li uzavřeno stavební spoření pro všechny své členy. Na tom mohou dosud čerpat přibližně 8000 Kč ročně, ovšem tato podpora se sníží na 1000 Kč na jednu smlouvu, tedy o polovinu.

Zaměstnanci se potom mohou těšit na to, že se jim zavede nemocenské pojištění, které bude činit 0,6 % z jejich příjmů. To měsíčně opět nějaká ta stovka na každého. Navíc, když se jednou zavede, dá se potom postupně zvyšovat.

Velmi nejisté dopady pak budou mít změny v DPH. To sice jde oběma směry, kdy se sice ruší nejnižší sazba v podobě deseti procent, avšak ta dosud prostřední klesne z patnácti na 12 %. Dojde také k přeřazování služeb a produktů mezi sazbami. Tam však bohužel dojde k nepříjemnému efektu, kdy v případě zařazení do nižší sazby ceny neklesnou, jelikož si marži navýší prodejce, a v případě zařazení do vyšší sazby se vše spolehlivě přenese na zákazníka.

Čtěte také: Velká rána pro Čechy. Stát jim zruší největší finanční výhodu, jakou mají. Lidé přijdou o spoustu peněz

Jak vidno, není to zrovna optimistické čtení a značné finanční dopady to bude mít skutečně na každou domácnost.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
14 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Miloš
Miloš
6 měsíců

Tak mi Budem dřít od rána do večera jak mezci.Aby ty nahoře se měli dobře. Ať jdou už konečně dohaje. 🤘

Karel kasa
Karel kasa
6 měsíců

Ať se o to podělí tahle vláda podvodníků a zlodějů proč to má odnaset celý národ finance jste rozkradli a rozdavaly jako ze svého tak plaťte smejdi

Tomáš
Tomáš
6 měsíců
Reply to  Karel kasa

Kdo rozdával peníze? Kdo nakupoval roušky za 79 Kč? Babis, ne? Tak mlc kobliho zas rána.

Vlastimil Blažek
Vlastimil Blažek
6 měsíců

Nebojte, státní kasa přijde zkrátka i tak. Jestli si pan ekonomický pitomec Stanjura myslí, že díky tomu jejich balíčku lidé nezačnou ještě více šetřit nebo přestanou jezdit nakupovat za hranice, je na hodne velkém omylu.

Pavel
Pavel
6 měsíců

Hlubokou společensko-ekonomickou krizi způsobila vláda Fialy a potažmo pomatení a nezodpovědně konající voliči vládních stran, kteří se jako malí jardové nechali utáhnout na vařené nudli nenávistné protibabišovské hysterie. Tito voliči mající problémy s logickým myšlením to zavařili nejen sobě, ale i nám ostatním lidem, kteří jsme volili zodpovědně. Vinou Fialy & spol. máme nejdražší elektřinu v Evropě, ač ji vyrábíme nejlevněji a máme jí přebytek. Máme nejdražší potraviny v nejhorší kvalitě, máme mnoho dalších smutných prvenství v rámci EU, a to na základě vládnutí nejhorší vlády v historii české státnosti, tedy vlády Fialy, jejíž členové upřednostňují parciální zájmy Bruselu a… Číst vice »

Mmm
Mmm
6 měsíců
Reply to  Pavel

Přesně!!!!

Jiřina
Jiřina
2 měsíců
Reply to  Pavel

Naprosto s Vámi souhlasím.

Denis
Denis
6 měsíců

Tak jsme si nakradli ,rozdali a teď to zaplaťte vy společně😁,to je prča😂

Poručík Kladívko
Poručík Kladívko
6 měsíců

Ukrajinský balíček pro podporu války, zbrojení a Ukrajiny se určitě bude ještě navyšovat o podporu Izraele.

Milan
Milan
6 měsíců

Jasně že jo,kde by jinak vzali peníze, které rozhazeli.Je to sebranka lidí kteří se ničeho neštítí, jen aby oni byli před ostatními hezcí.

Tomáš
Tomáš
6 měsíců
Reply to  Milan

Vy jste fakt tupci tupí

Květa
Květa
6 měsíců

Finance se osekávají a dotkne se to všech! Dotkne se to předevšįm těch, kteří mají hlouběji do kapsy. Politci s nehoráznými platy to nepocítį. Že vládě není trapné odírat jen” nás ” a sobě si na platy nesáhnou a naopak si ještě přidají tisįce. A proč se daň z nemovitostí nezvýší jen u těch, kteří vlastní více nemovitostí, které mají na kšeft? Je to začarovaný kruh, oni by zase potrestali nájemníky zvednutím nájmů. Zase to odnesou Ti, kteřį si zajistili na stáří své bydlení, postavili domek za zdaněnè peníze, nadřeli se na něm. A platit dvacetinásobek, kde by to ti… Číst vice »

Roman
Roman
6 měsíců
Reply to  Květa

Je třeba si naprosto vážně uvědomit, že tato současná vláda není pro lidi, ale pouze pro sebe. Jedním slovem……DEMOLICE…… s tou daní souhlasím, protože když mám jednu nemovitost, tak proč bych měl platit šílenou daň? Nemám jí na kšeft, ale na bydlení pro sebe a rodinu.

Miztli
Miztli
6 měsíců
Reply to  Roman

kdo souhlasí s toto daní je idiot , který si nikdy nic sám nepostavil a hloupě ZÁVIDÍ, i činžák je na kšeft a i tento blbeček, nemaje své nemovitosti zaplatí o to více