Je snídaně skutečně nejdůležitějším jídlem dne?

Snídat jako král, obědvat jako princ a večeřet jako chuďas. Ano, nebo ne? Je snídaně klíčovým jídlem dne? Přiberete, pokud snídat nebudete? A jsou lidé kteří snídají opravdu zdravější?  

Co říká věda?

V roce 2021 bylo provedeno 14 observačních studií, které prokázaly, že lidé snídající 7x týdně mají snížené riziko kardiovaskulárních chorob, cukrovky, obezity a vysokého krevního tlaku. Pokud někdo naopak nesnídá, připravuje se o vápník, železo, vitamín A, B1, B2, B3, C, D a kyselinu listovou. Další studie dokázaly, že vynechání snídaně způsobuje narušení cirkadiánního rytmu a přináší větší skoky v hladině glukózy v krvi po jídle.

Přiberete, když nebudete snídat?

Studie naznačují, že lidé, kteří snídají, skončí s prakticky stejným kalorickým denním příjmem jako ti, kteří nesnídají. Neplatí tedy, že pokud se nenasnídáte, přiberete.

Jsou lidé, kteří snídají, zdravější?

Dá se říct, že ano. Lidé, kteří nezapomínají snídat, podle výzkumů více dbají na celkový příjem živin, pravidelně se hýbou a lépe zvládají stres. Ti, kteří snídani vynechávají, dle studií ve větší míře kouří a pijí alkohol. V jejich stravě se vyskytuje více tuku, cholesterolu a kalorií.

Snídat, či nesnídat? Toť otázka!

Snídaně je důležité jídlo. Ne nutně nejdůležitější jídlo dne, ale dává nám šanci zásobit naše tělo důležitými živinami, a to hned na počátku dne. Pokud přeci jen snídani čas od času vynecháte, nevadí, jen se snažte zajistit dostatečný příjem potřebných živin v dalších denních jídlech.

Foto: Shutterstock

Co snídat?

Rozhodnutí snídat je jistě prospěšné, ale aby snídaně měla nějaký smysl, je třeba volit vhodné potraviny. Které potraviny jsou vhodné na snídani?

  • Vejce
  • Ovesné vločky
  • Bílý Jogurt
  • Tvaroh
  • Celozrnný toast
  • Ořechy a semínka

Kombinovat můžete podle chuti a nálady.

Shrnutí

Snídaně nemusí být nejdůležitějším jídlem dne, ale záleží na ní. Slouží jako příležitost zdravě nastartovat den, dodat našemu tělu živiny, které potřebuje. Pokud nesnídáte, nevadí, jen si zajistěte dostatek živin během dne.  

Foto: Shutterstock, zdroj: Medicalnewstoday, Ncbi

Autor: Hana Bordovská

Redaktorka serveru AAzdravi.cz

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Iris
Iris
1 rok

Aha – já nesnídám od cca 16 let (do té doby jsem musela) a tak už jsem asi mrtvá, jen o tom nevím 😀
Zatím tedy nemám žádné ze zmiňovaných zdravotních potíží – jen bych asi měla začít kouřit a chlastat – ale já vlastně snídám – silnou hořkou černou kávu 🙂