Je to masakr, přiznali Chorvati. Nejhorší v historii. V zemi je doslova narváno, v obchodech chybí zboží

V Chorvatsku odstartovala zřejmě nejsilnější sezóna všech dob. Už teď je prakticky jisté, že padnou veškeré rekordy a do země dorazí více lidí než kdy jinde. Na jednu stranu je to pro tuto dovolenkovou destinaci dobrá zpráva, na tu druhou ale způsobuje řadu problémů.

Obří nápor teprve přijde

Jen od začátku tohoto roku dosud zaznamenala země 5 milionů příjezdů a 19 milionů noclehů. Většina přitom připadá právě na červen. To je o téměř 150 % více než minulý rok. Už teď jsou přitom některá místa doslova zaplněná turisty. Pláže praskají ve švech, v restauraci není kam si sednout a v obchodech jsou večer už spíše jen prázdné regály.

Ano, takový masakr jsme opravdu nečekali. Nepamatuji tak silný červen a turistická centrála říká, že to je teprve začátek,” uvedl pro AAzdravi.cz jeden z restauratérů v chorvatské Omiši. Ten také přiznává, že se toho všichni podnikatelé v turistickém ruchu snaží využít. Ještě v červnu mění ceny svých služeb, a to pochopitelně směrem vzhůru. Není to přitom kvůli vyšším nákladům, ty už měly započtené, ale jednoduše proto, že lidí je mnoho a poptávka je vysoká. Restaurace se tak bez problému zaplní, i když si lidé připlatí o 20 až 30 procent více.

Foto: Shutterstock

Lokality se liší

Chorvatsko se v letních měsících mění na jedno obří letovisko. Země má tak příhodnou geografickou polohu, že velkou část svého území může využít pro turistické účely. Pochopitelně platí, že situace se liší region od regionu, jakkoliv rekordy padají téměř všude. Některé oblasti jsou ale samozřejmě oblíbenější než jiné.

Zatímco třeba Istrie nebo Makarská už jsou teď plné a bude to ještě horší, některé odlehlejší lokality na ostrovech stále mohou nabídnout relativně příznivé prostředí z hlediska naplněnosti. Pochopitelně tam ale nenajdete ani takové vyžití z hlediska nejrůznějších služeb orientovaných na zábavu. Kdo ale hledá klid, udělá lépe, pokud se poohlédne po těchto místech. Také ceny ubytování jsou zde nižší.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Iris
Iris
1 rok

Nejezděte na ostrovy – trajekt je šíleně drahý a ubytování také – to není nic pro “socky” 😀 a taky nic pro hvězdy, které musí předvádět na pláži nejnovější plavky a makeup…žrát denně v restauraci veganské menu a na pláži chlastat vychlazené drinky…
Nasmažte řízky – ty můžete žrát cca týden a ještě zhubnete, protože po pár dnech budete mít pocit, že jste těch řízků snědli kamion…
Bože, do čeho jsi to dušu dal…