Je to tady. Bude se vyplácet 13. důchod. A pak že to nejde

Důchody jsou velkým tématem dneška. A je prakticky jisté, že v příštích letech tomu nebude jinak. Začne totiž najíždět dnes chystaná, ale brzy realizovaná důchodová reforma, která v tomto ohledu nenechá kámen na kameni. Vše se přitom ponese v duchu toho, aby se na penze nemuselo vyplácet tolik peněz jako doposud. Respektive aby to bylo levnější vůči průměrným platům v ekonomice.

Úplně normálně se to zavede

Dnes jsme totiž došli do bodu, kdy se řada důchodců má lépe než zaměstnanci, kteří dřou 8 hodin denně a zdaleka si nevydělají tolik co průměrný penzista. Ovšem při plánování škrtů a omezení by nebylo od věci podívat se, jak se to dělá jinde. Tedy někde, kde to funguje a ještě se podmínky zlepšují.

Švýcarsko si totiž aktuálně odsouhlasilo dokonce 13. důchod, což je věc, o které se svého času debatovalo i v České republice, ale nakonec se od ní upustilo. Šlo se naopak cestou navyšování standardních penzí, ovšem to teď narazil a vše je ve hvězdách.

Zajímavé je, že ve Švýcarsku si 13. důchod lidé odsouhlasili v referendu sami. A je to závazné, takže se to uskuteční. Je rozhodně na místě se ptát, proč takovou otázku nepoložit i českým občanům. Nakonec, jsou to oni, kdo tvoří stát a o podobných věcech by měli rozhodovat sami. Jak se ukazuje, ve Švýcarsku to funguje. Tamní ekonomika je ve skvělé kondici, a co více, země prakticky neměla inflaci a disponuje silnou a stabilní měnou v podobě švýcarského franku.

Funguje to tam dobře

Co vám budu povídat, já bych třináctý důchod brala všema deseti. Že se trochu více zadlužíme? No a co, vždyť se to stejně nesplácí a akorát se vezmou další půjčky. Tak proč lidem trochu nepřilepšit?” pokládá závažnou otázku paní Helena, která je v důchodu tři roky a rozhodně by se jí nějaká ta koruna navíc hodila.

Zajímavý je také pohled na to, jaké mají vlastně ve Švýcarsku důchody. Jsou na tom o poznání lépe než tuzemští penzisté. Jen minimální důchod činí v přepočtu přibližně 31 500 Kč. Maximální důchod je potom limitován dvojnásobnou částkou, což zase není tolik. Nůžky díky tomu nejsou tak rozevřené. To v Česku neplatí. Zde nejsou výjimkou lidé, kteří na jedné straně pobírají důchod ve výši 10 tisíc korun a na straně druhé potom klidně 70 tisíc Kč.

Čtěte také: Speciální příspěvek pro důchodce. Stát jim dá každý měsíc tisíce korun navíc, Jurečka oznámil zásadní věc

Jak vidno, podnětů pro český penzijní systém je tu opravdu celá řada a rozhodně to vypadá, že by se měl kompletně přepracovat podle nějakého funkčního vzoru, a to klidně včetně 13. důchodů.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
3 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Bednářová
Bednářová
1 měsíc

Ti důchodci dřeli 45 let a více a odváděli peníze do státní kasy na svůj důchod .Tak z nás přestaňte dělat darmožrouty.Bez nás by jste dnes nejspíš bydleli v lese a chodili pěšky.

Julie Krizova
Julie Krizova
1 měsíc

Jsem důchodce a nemohu být spokojená když se přidává procentama. Stále se zvyšují velké důchody a malé zůstávají malé. Vykaslete se na 13 důchod a inflaci vyrovnavejte stejnou částkou všem.

František Špaček
František Špaček
1 měsíc
Reply to  Julie Krizova

To přece nejde!