Je vaše kočka psychopat? Šance jsou velké, zjistíte to podle testu

Kočka není pes. To si mnozí lidé při pořízení tohoto domácího mazlíčka neuvědomují a pak jsou překvapení tím, jak se kočka vlastně chová. Toto zvíře totiž umí být pořádně záhadné a nevyzpytatelné. Když už si říkáte, že své kočce rozumíte, zase vás něčím dokáže překvapit, ať už v pozitivním nebo negativním duchu. Zároveň je ale třeba říct, že drtivá většina chovatelů koček na své mazlíčky nedá dopustit a pro jejich vlastnosti je miluje.

Hlasité zvuky a pobíhání

Pravdou ale je, že chování koček je někdy zvláštní a nevysvětlitelné. Skupina vědců z Liverpoolské univerzity se proto rozhodla pohlédnout do jejich mozků trochu více, a to z hlediska mentální anamnézy koček. Výzkumníci vyšli z hypotézy, že řada koček vykazuje psychopatické chování a jali se zkoumat, jak se stovky těchto zvířat chovají.

Na základě toho sestavili dotazník, ve kterém si můžete ověřit, zda vaše kočka patří k těmto psychopatům. Dotazník je ovšem v anglickém jazyce a je velmi rozsáhlý. Pokud to ale zjednodušíme, můžeme si říct, že mezi nejčastější projevy psychopatického zvířete patří hlasité zvukové projevy bez důvodu, zběsilé pobíhání po domě, náladovost či vyhledávání konfliktů.

Foto: Shutterstock

Faktory podivného chování

Vědci vyšli z triarchického modelu zkoumání psychopatických poruch, který se používá i u lidí. U nich hrají roli tři hlavní faktory: neohroženost, zákeřnost a nezřízenost. Pro kočky bylo posouzení rozšířeno ještě o dva další aspekty, a to nepřátelství vůči lidem a nepřátelstvů vůči zvířatům.

K tomuto výzkumu nás přivedly rozdíly v osobnostech našich koček,” uvedla jedna z vědkyň Rebecca Evans. “Osobně mě zajímá také to, jakým způsobem může psychopatie zvířete ovlivnit jeho vztah s majitelem. Moje kočka má poměrně vysoké hodnoty na škále nezřízenosti, když je hlasitá, vyhledávající blízkost a velmi podrážděná.

Foto: Shutterstock, zdroj: Vice

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Iris
Iris
1 rok

“výzkumníci vyšli z hypotézy…” to je úžasné předem takhle předpokládat – evidentně o kočkách vědí kulové. Když si někdo pořídí kočku a pak se diví, že se nechová jako pes, je to mamlas.
Jestliže kočka povykuje a pobíhá po bytě, zřejmě jí něco hodně vadí – namísto zjištění, co kočku přivádí z míry a vyřešení situace, odborníci mají jasno: kočka je psychopat…
Jak může někdo soudný používat na zvířata lidský model chování…tito “vědci” by neměli doma chovat ani šváby.

Ivana
Ivana
1 rok
Reply to  Iris

Plně s vámi souhlasím.