Jíst vícekrát denně je nesmysl. Jezte jen dvakrát za den. Na svačiny zapomeňte, radí profesor Anděl

V České republice se v minulých letech velmi úspěšně rozšířila poučka o tom, že by lidé měli jíst několikrát denně menší porce jídla. Prý pouze tak si mohou udržet svou váhu, případně zhubnout. Nové vědecké poznatky ale ukazují, že takové uvažování je překonané a vlastně to nikdy nebyla pravda, jak říká profesor Michal Anděl, který vede Centrum pro výzkum výživy, metabolismu a diabetu na 3. lékařské fakultě Univerzity Karlovy.

Večeře v pět a snídaně v sedm

Stačí jíst dvakrát nebo třikrát denně,” uvedl profesor Anděl s tím, že veškeré dopolední a odpolední svačiny jsou úplně zbytečné a spíše škodí. Naopak je pravdou, že večeře by se měla konat nejpozději o páté či šesté hodině večerní. Pak už by člověk neměl jíst nic.

V těle se totiž střídají takzvané anabolické vlny, kdy v anabolické fázi organismus vytváří struktury a funkce našeho těla, zatímco v katabolické fázi rozkládá to, co nastřádal. Ideální tedy je, pokud se člověk nají o páté večerní a pak až v sedm ráno. Potom má tělo celých 14 hodin na odbourávání tuku, v čemž může být velmi úspěšné.

Pravidelné stravování bylo postaveno na tom, že by se člověk neměl dostat do fáze hladu, protože potom tělo naopak začne vytvářet tukové zásoby. To je podle profesora Anděla sice teoreticky pravdivé a tělo se tak skutečně chová, ale aby něco takového nastalo, museli bychom hladovět třeba několik dní, což není případ tohoto modelu stravování.

Jezte hlavně pestrou stravu a neustále se nehlídejte. / Foto: Shutterstock

Počítat kalorie je nesmysl

Navíc když budete jíst do svého energetického minima nebo energetického středu, například do 1 800 kalorií za den, pak je jedno, jestli to sníte ve dvou porcích, nebo v pěti,” říká lékař. Ovšem, když se budete blížit svému limitu, pak se všechno, co ho překročí, uloží do tukových zásob.

Lidé by se také měli snažit držet na nějaké své přirozené váze. Neměli by mít v životě období, kdy dramaticky hubnou či přibírají. Už jen toto kolísání váhy je totiž velmi rizikové a je s ním spojena významně vyšší pravděpodobnost rozvoje aterosklerózy.

Profesor také doporučuje neustále přestat počítat kalorie, což je téma spíše pro experty. Lidé by se jednoduše měli snažit stravovat co nejpestřeji a čas od času se podívat, zda náhodou nepřibírají.

Foto: Shutterstock, zdroj: iDnes, Healthline

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Dlouhodobě se zajímá o spotřebitelská a ekonomická témata, která mají vliv na životy lidí. Prošla řadou médií, kde získala velké množství zkušeností o tom, co je opravdu důležité.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Iris
Iris
2 let

Co kdybyste se už konečně domluvili, kterou “pravdu” budete hlásat?
Jednou doporučujete jíst 5x denně, pak zase jen 2x, jednou počítat kalorie, pak zase ne…
Za vyložený nesmysl považuju doporučení jíst naposledy v pět hodin odpoledne – to může fungovat u lidí, kteří chodí spát v osm večer, ale těžko vám poděkují lidé, kteří běžně chodí spát v deset nebo kolem půlnoci.