Stát odmítá lidem pomoci, zdražování mají vydržet. Přitom je připraven zásah, po kterém by okamžitě vše zlevnilo

Zatímco ještě před pár měsíci se mluvilo o tom, že současná vlna zdražování je přechodnou záležitostí, která pomine a následně se vrátíme ke stabilním cenám, na které jsme byli dlouhé roky zvyklí, dnes už by si takovou předpověď dovolil vyslovit jen málokdo. Věděl by totiž, že plave na vodě.

Ceny by klesly okamžitě

Naopak se zdá, že tato inflace rozhodně nebude přechodným jevem. Ostatně, i Česká národní banka ve své nové prognóze počítá s tím, že tu s námi zdražování ve velké míře bude i v příštím roce. A pokud budeme mít štěstí, začne se uklidňovat až v roce 2024.

Nabízí se tedy otázka, jak to mají domácnosti zvládat. Mnohé z nich už mají teď problémy, aby poplatily všechny účty za energie a mohly si koupit potřebné potraviny. Na podzim se přitom čeká další velká vlna zdražování a ta už by podle ekonomů mohla některé lidi položit takříkajíc na lopatky. Někteří jednoduše zjistí, že elektřina a plyn podražily natolik, že na to zkrátka nemají. U těchto komodit je navíc ten problém, že se to lidé dozví často až zpětně, tedy když jim přijde konečná faktura.

Někteří ekonomové přitom upozorňují, že stát by mohl občanům ulevit v podstatě okamžitě. Stačilo by totiž snížit daň z přidané hodnoty, případně ji v některých případech zcela zrušit. To by mělo okamžitý vliv na pokles cen. Ostatně, Česká republika by v tom ani zdaleka nebyla první. Naopak, spíše hrozí, že bude poslední, kdo něco takového nezavede. Ke snížení DPH už totiž přistoupilo třeba Německo, Polsko nebo Maďarsko, a to mluvíme jen o okolních zemích.

Foto: Shutterstock

Je z čeho brát

Tato daň je přitom v České republice poměrně vysoká, a tak je rozhodně z čeho snižovat. Na potraviny činí 15 % a třeba na energie nebo pohonné hmoty dokonce 21 %. Pokud by se daň snížila třeba alespoň na polovinu, znamenalo by to slušnou úlevu. V případě energií by ji bylo možné rovnou dočasně zrušit, protože tu máme jednoznačně krizovou situaci.

Státu se ale zjevně do něčeho takového příliš nechce. Dalo by se dokonce říct, že mu tato situace vyhovuje. Protože čím dražší je zboží či energie, tím více na současné DPH kasíruje do státního rozpočtu. Inflace mu tak pomáhá s financováním. Jde to však velmi tvrdě na úkor občanů, kteří už neví kudy kam.

Foto: Shutterstock

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Dlouhodobě se zajímá o spotřebitelská a ekonomická témata, která mají vliv na životy lidí. Prošla řadou médií, kde získala velké množství zkušeností o tom, co je opravdu důležité.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
8 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Luboš
Luboš
1 rok

S aktuálním inovativním řešením – mrtvý politik, dobrý politik, nesouhlasím.
Defenestrace nikdy neprinesly zlepšení kvality zivota občanům.
Žel, vzdy vykvete na hrobě další patologický úkaz, v zásadě horší než to, co je pochováno.
Volby prinesou vždy jen zhoršení situace. Proč?
Protože nová squadra zákonitě prinese novou vlnu problémů a potíží, které s chutí vygeneruje, aniž by dořešila ty staré problémy. A tak se před lidstvem hrne hora zásadních a neřešitelných těžkostí…
Resumé ?
Řešení neexistuje. Občanské společnosti tak musi – zákonitě – padnout.

Pavel
Pavel
1 rok

Lidé nezapomínají a na podzim to bude pro vládu tvrdý bumerang. Nebudou stačit utíkat.

Jan
Jan
1 rok
Reply to  Pavel

Podzimní volby jsou do SENÁTU a ZASTUPITELSTEV OBCÍ, takže nikomu nic neukážete a nikdo nebude utíkat!!!

Tohle ví i Ukrajinec který zažádal o české občanství, protože složil zkoušku z českých reálií, VOLE!

Pavel
Pavel
1 rok
Reply to  Jan

Mluvím o demonstracích, které tu ještě nebyly a mohou se vyvinout k násilí.

Jan
Jan
1 rok
Reply to  Pavel

Podněcujete k němu?

Pilivka
Pilivka
1 rok

Lidé začněte se bouřit proti tomu, že chce EU uvést Cenzuru do zákonem narozeného státního práva.
To by byl zánik Demokracie.
To by byl Fašismus.

Jan
Jan
1 rok
Reply to  Pilivka

Co je zákonem narozené státní právo??

Vladimír
Vladimír
1 rok
Reply to  Pilivka

Kdo chce bídu ať volí současnou ,,demokratůru ,, samozřejmě že poslední volby nerozhodují …jen ukazujou kdo je na který straně ….tj taky důležité….