Jedna skupina důchodců dostane nebývale přidáno. Tisíce korun. Patříte mezi ně?

Důchodci patří v současné době, kdy se zdražuje úplně všechno a nejvíce pak ty nejzákladnější položky jako energie nebo potraviny, k nejzranitelnějším skupinám. Také proto na ně stát myslí a letos jim přidá hned třikrát. Jde však o stejné procento pro všechny. Od příštího roku se však jedna skupina seniorů bude mít podstatně lépe.

Polepší si hlavně ženy

Právě s tradičním lednovým navýšením důchodů vejde v platnost také takzvané výchovné. Díky němu se mohou ženy, které vychovaly své potomky, těšit na zajímavý přídavek k důchodu, který navíc už bude trvalý a budou ho dostávat každý měsíc. V některých případech se může týkat i mužů, avšak jen za předpokladu, že doloží výchovu potomka.

Tento příspěvek se týká velkého počtu lidí. Podle odhadů půjde až o 1,4 milionů důchodkyň, které vychovaly alespoň jedno dítě. Příspěvek ve výši 500 korun se přitom počítá za každé z nich. Pokud tak vezmeme, že průměrně připadají na ženu dvě děti, půjde o 1000 korun.

Foto: Shutterstock

Rozdíly se srovnají

Ženy, které jsou nyní v důchodu, však měly ještě v průměru více než jedno dítě. Statisticky to odpovídá 2,05 dítěte na ženu. Čište průměrně tak bude příspěvek činit 1100 korun. K tomu je ale třeba ještě přičíst zákonnou valorizaci, a tak se ženám důchod průměrně navýší o dosti významnou částku v podobě 1950 korun měsíčně. To už může být slušný rozdíl.

Cílem výchovného přitom je setřít rozdíl mezi výší důchodu u žen a mužů. Právě muži totiž mohli těžit z toho, že se o děti nestarali a pokračovali tak ve své pracovní kariéře. Naopak ženy ji musely na čas opustit. V důsledku toho tak mají nižší důchod. Výchovné to by mělo alespoň částečně vyrovnat.

Ženy, které už důchod pobírají, nemusí přitom o nic žádat. Výchovné jim bude k penzi připočteno automaticky. V případě mužů, kteří pečovali o děti, je to jinak. Ti si musí požádat.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments