Jedna z nejoblíbenějších potravin v Česku končí. Výrobce ji náhle zrušil. Lidem poradil nehoráznou věc

V českých obchodech začíná povážlivě přituhovat. Zákazníci se zde poohlížejí po svých oblíbených produktech, a když je nemohou najít, zeptají se například některé z prodavaček. Ty jim potom musí oznámit smutnou novinu: ten a ten produkt už se nevyrábí, prostě už si ho nekoupíte. V lepším případě vám poradí nějakou alternativu, v tom horším se s tím zkrátka budete muset smířit.

Jak to mohli udělat?

Nedávno Českou republikou doslova otřáslo zastavení výroby oblíbených okurek Znojmia. Tento produkt se pod tímto názvem sice nadále prodává, reálně už jde ale nikoliv o tradiční moravské okurky, nýbrž okurky až odněkud z Turecka. V krátkém sledu potom následovalo oznámení, že končí oblíbená značka vod Bonaqua.

Ovšem opravdová rána přichází teprve teď. Jak totiž oznámila mezinárodní společnost Nestlé, rozhodla se zaříznout jednu z nejoblíbenějších cukrovinek na tuzemském trhu, a to Rumové pralinky. Asi se nenajde nikdo, kdo by tuto pochoutku někdy neochutnal.

Je pravdou, že dříve se kupovaly prakticky do každé domácnosti pravidelně. Dnes už je nabídka sladkostí mnohem větší a zájem o tyto čokoládové bulky s rumovou náplní trochu opadl. Tím také výrobce Orion, který pod Nestlé patří, odůvodňuje ukončení produkce.

Je však třeba to vidět v kontextu. Zatímco do reklamy jiných produktů, které se prodávají všude na světě, investoval v Česku značné prostředky, Rumové pralinky ponechal jejich osudu. O tom ostatně svědčí i to, jak málo se měnil jejich obal podle moderních trendů.

Foto: Shutterstock

Velká ztráta

Podle některých hlasů stojí za koncem této cukrovinky ani ne tak slabé prodeje, jako skutečnost, že jde o lokální produkt, který se prodává pouze v České republice, maximálně na Slovensku. Jeho exportní potenciál je prakticky nulový.

Nestlé přitom podobně jako jiné společnosti racionalizuje výrobu a řadu produktů pro český trh vyrábí v zahraničních továrnách. To by však v případě Rumových pralinek nebylo možné. Zřejmě už se jejich produkce v tomto ohledu skutečně nevyplatí.

Je však škoda, že kvůli tomu český zákazník přijde o jeden z nejtradičnějších výrobků, na který zejména starší generace nedají dopustit. Pro Nestlé je to přitom jedno škrtnutí na papíře, ovšem pro našince s velkým dopadem. Firma přitom lidem dosti neomaleně poradila, ať si vyberou něco jiného z jejího sortimentu, že je prý dostatečně široký i bez pralinek.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
5 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Zvoník
Zvoník
4 měsíců

Jsem zvědav, až zakážou Pražské kanalizace kadit pražanům do toalet, že příliš tuhé stolice ucpávají kanalizační síť s tím jak se šetří splachovací vodou! Zavedou se zase venkovní hnojiště a latríny v Praze?

Marcela
Marcela
6 měsíců

Stejnou odpověď jsem od zástupkyně Nestle obdržela na dotaz, kam zmizely z našich obchodů velmi známé atlasky.

Michal
Michal
6 měsíců

No tak si holt koupím samostatnou čokoládu a k tomu boudu popíjet rum, ale čokoláda od Nestlé, respektive od Orionu to určitě nebude.
A klidně můžou celý Orion nebo zavřít :)))

Radek
Radek
6 měsíců
Reply to  Michal

Souhlas blaf jako rumovy pralinky když je na trhu tolik lepších nemusim

Agnes
Agnes
6 měsíců

V životě jsem nikoho neslyšela říct “mám rád rumové pralinky”. Vždycky je někdo někam donesl jen aby se jich zbavil, protože je pravděpodobně dostal od někoho, kdo jej nemá rád.