Na západě se lidé okamžitě zbavují dřevěných prkének v kuchyni. Zjistilo se, co je to zač, ale Češi je pořád vesele kupují

Uvažování o různých typech prkének nemusí být složité. Může jít jednoduše o to mít v kuchyni více typů prkének pro různé účely: dřevěné prkénko pro pečivo a zeleninu, plastové pro syrové maso a ryby, a skleněné prkénko pro práci s těstem. Tato strategie nejenže může zvýšit hygienu a bezpečnost v kuchyni, ale také pomáhá zachovat ostrost nožů a prodloužit životnost samotných prkének. Jednoduchý přístup k výběru a používání různých typů prkének může vést k efektivnější a zdravější kuchyňské rutině.

Dřevěná prkénka jsou známá svou odolností a estetikou. Dokonce i poškozený povrch lze obnovit přebroušením, což přispívá k jejich dlouhé životnosti. Dřevo je také šetrné k nožům a má příjemný vizuální vzhled​​.

Proč jsou dřevěná prkénka oblíbená a jaká jsou rizika?

Dřevěná prkénka jsou ceněna pro svou odolnost, šetrnost k nožům a estetický vzhled. Jsou známa svou dlouhou životností, a pokud jsou poškozena, lze je obnovit přebroušením. Avšak dřevo je porézní materiál, což znamená, že šťávy z krájených potravin, jako je maso, se do něj mohou vsakovat. Tímto způsobem se mohou na prkénku hromadit bakterie, což činí dřevěná prkénka méně hygienickými. Dalším problémem je, že dřevěná prkénka nejsou vhodná pro myčky nádobí a vyžadují speciální péči při ručním mytí​​.

Alternativy k dřevěným prkénkům

Plastová prkénka jsou levná, lehká a snadněji čistitelná v myčce. Nicméně, hluboké zářezy v plastu mohou také ukrývat bakterie a delší používání může vést k jejich nevzhlednému vzhledu. Skleněná prkénka, ač snadno čistitelná a hygienická, nejsou vhodná pro krájení, protože mohou poškodit nože a jsou hlučná​​​​.

Foto: Shutterstock

Jak správně pečovat o dřevěná prkénka?

Správná údržba dřevěných prkének je klíčová pro zachování jejich životnosti a hygieny. Mezi běžné problémy patří poškození od horkých nádob, nadměrná vlhkost a nesprávné sušení a skladování. K čištění a dezinfekci se doporučuje použití octa, soli, peroxidu vodíku, citronu nebo jedlé sody. Důležité je také dodržovat doporučení výrobce pro ošetření prkének před prvním použitím, například potíráním rostlinným nebo minerálním olejem.

Foto: Shutterstock

Autor: Kristýna Lorencová

Redaktorka serveru AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Jaromír
Jaromír
6 měsíců

Skleněné prkénko? Už jsem o tom slyšel, ba i viděl jsem to. Jen jsem nepochopil, k čemu je to dobré. Snad jedině k servírování něčeho, co zpracuji nekde bokem. Něco dělat na skle? Sakra, patřím k té menšině, které půjčí do ruky své nože starý řezník, nebo kuchař. Ještě jakž takž zkousnu plastové prkénko. Jen mám velmi nepříjemný pocit z toho, co všechno se do toho netečného plastu vstřebá. Ty různobarevné fleky od všeho, co jsem na něm zpracovával. A kterých se nelze zbavit, protože se to dostalo do struktury materiálu. A nějak, patrně ještě ze školy tuším, že ta… Číst vice »

Jana
Jana
6 měsíců

Milá Kristýnko já tedy žiji v jedné severské zemi. Asi to není tedy na západě, ale že by se tady “okamžitě “někdo zbavoval dřevěných prkýnek, nějak nepozoruji. Používají se tady taky ty umělohmotné a ty se opravdu myjí převážně v myčce. No a ty dřevěné jsou tady hojně používané a nikdo se jich nezbavuje. Kupují se stále a některé tady jsou i velmi drahá, tak se jich okamžitě zbavit moc nikdo nechce. Tak se čistí a udržují se. A teď až se začne péct vánoční cukroví bude se používat ten klasický dřevěný vál. A ten tedy taky okamžitě nevyhodím i… Číst vice »