Jedna z nejodpornějších potravin. Po tomto zjištění už si chipsy nikdy nedáte

Bramborové lupínky, slané brambůrky nebo chipsy jsou levné a chutné občerstven, kterému málokdo odolá. Jenže takzvané chipsy jsou hodně nezdravé. Podívejme se na to, proč je raději vynechat ze svého jídelníčku.

Obsahují BHT

Butylhydroxytoluen, uváděný pod značkou BHT, je často používán v potravinářském průmyslu, aby zabránil hnilobě balených pečených produktů. Látka je rozpustná v tucích a používá se i v ropných produktech, léčivech i kosmetice, může však způsobit alergické reakce. V zásadě se považuje za tzv. bezpečný, i když může při četné konzumaci způsobit rakovinu. Vyhledávejte proto chipsy bez konzervačních látek.

Pozor na trans tuky

Trans tuky zvyšují riziko srdečních nemocí, ucpávají tepny, zvyšují celkovou hladinu cholesterolu a snižují hladinu prospěšného HDL cholesterolu v krvi. I když se běžně nacházejí v mléčných výrobcích a hovězím mase, většina se do těla dostane z továrně vyrobeného částečně hydrogenovaného rostlinného oleje. Při smažení navíc vzniká akrylamid. Ve složení hledejte chipsy bez trans mastných kyselin – TMK.

Foto: Shutterstock

Nadbytek soli

Chipsy způsobují vysoký krevní tlak. Sůl v lupíncích je hlavní příčinou předhypertenze a hypertenze a proto uspokojí naše slané chutě za příliš vysokou cenu. To pak způsobuje srdeční problémy, může dojít srdečnímu infarktu, mrtvici i selhání ledvin. Chipsy navíc zvyšují i riziko vzniku cukrovky neboli diabetu.

Nejezte prázdné kalorie

Většinu kalorií bychom měli přijímat z potravin bohatých na živiny, tedy ze zeleniny, ovoce či celozrnných potravin, jinak přijímáme příliš mnoho kalorií, čelíme nadváze či obezitě. Produkty chudé na živiny obsahují hodně kalorií z přidaných tuků, cukrů a rafinovaných zrn. Chipsy mají více než polovinu prázdných kalorií z tuku, jsou chudé na živiny. Často jde navíc jen o směs pšenice, kukuřice, rýže a bramborových vloček.

Pozor na tloustnutí

Brambůrky způsobí, že přiberete na váze. Mají vysoký obsah trans tuku i kalorií. Jejich konzumace tak může velmi snadno zvýšit riziko přírůstku hmotnosti a i obezity. Už 25 až 30 g klasických chipsů, tedy 15 až 20 ks obsahuje asi 10 g tuku a 154 kalorií. I vegetariánské zeleninové chipsy neboli veggie lupínky jsou smažené, hodně slané a jsou do nich přidány další nezdravé látky.

Foto: Shutterstock, zdroj: YahooLife

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments