Léčba vysokého cholesterolu v problémech. Vědci zjistili, že léky zvyšují cukr v krvi a mohou způsobit vážný stav

Pokud je vám zjištěn vysoký cholesterol, lékař pravděpodobně předepíše léky k jeho snížení, takzvané statiny. Ty jsou velmi účinné a dokáží cholesterol dostat pod kontrolu. Jak se ale ukazuje, mohou způsobit jiné problémy.

Cukr v krvi vyletí vzhůru

Studie publikovaná v časopise JAMA International Medicine, která proběhla na vzorku více než 80 tisíc lidí, zjistila znepokojivé spojení mezi užíváním léků na vysoký cholesterol a zvýšeným krevním cukrem. Výzkum přitom probíhal dlouhých 12 let.

Tato zjištění bohužel potvrzují, že pacienti, které trápí cukrovka, musí léky na vysoký cholesterol užívat velmi opatrně, protože statiny mohou významně zamíchat hodnotami cukru v jejich krvi.

Může se stát, že lidé s cukrovkou užívající léky na vysoký cholesterol budou mít vyšší rezistenci na umělý inzulin. Diabetici užívající statiny také měli výrazně vyšší riziko hyperglykemie a zažívali častěji akutní glykemické komplikace.

Lidem, kteří trpí cukrovkou a zároveň vysokým cholesterolem, byly také častěji předepisovány léky na snížení krevního cukru. Bohužel se také ukázalo, že u účastníků studie užívajících statiny byla progrese diabetu o 37 % rychlejší než u těch, kdo tyto léky neužívali.

Foto: Shutterstock

Co je hyperglykemie?

Hyperglykemie je stavem, kdy se v krvi nachází příliš mnoho cukru. Tento problém se velmi rychle demonstruje závažnými fyzickými problémy. Mezi příznaky patří:

  • Výrazná žízeň a sucho v ústech.
  • Častá potřeba močení.
  • Únava.
  • Zamlžené vidění.
  • Vracející se infekce.
  • Pocit nemoci.
  • Dech vonící po ovoci.

Foto: Shutterstock, zdroj: JAMA International Medicine

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Dlouhodobě se zajímá o spotřebitelská a ekonomická témata, která mají vliv na životy lidí. Prošla řadou médií, kde získala velké množství zkušeností o tom, co je opravdu důležité.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments