Jednoduchá úprava zajistí, že lednice spotřebuje minimum elektřiny. Lidé nechápou, ušetří spoustu tisíc korun

Lednice je bezpochyby jedním z domácích spotřebičů, bez kterých se již neobejdete. V současné době, kdy se většina z nás snaží ušetřit, jistě oceníte triky, jak i díky lednici vydat méně peněz za elektřinu. A budete se divit, skutečně je to možné.

Správné umístění

Základem pro šetření je správné umístění vaší lednice. Nikdy by neměla být blízko zdroje tepla. To jí totiž nutí spotřebovávat více energie na chlazení. Zdroj tepla představuje ale nejen topení, vyhněte se i jejímu umístění naproti nebo vedle trouby či sporáku, nevhodná je i mikrovlnná trouba nebo přímé sluneční světlo. Pokud jedete na dovolenou, odtáhněte lednici ode zdi. Díky tomu bude kolem kondenzátoru lednice lépe proudit vzduch.

Nejvhodnější teplota

Špatně seřízená teplota v ledničce může vést k velkému a navíc zbytečnému výdeji energie. Teplota by měla být asi 5 °C. Mrazák oproti tomu vyžaduje teplotu od -2 do -18 °C. Nižší teploty jsou již zbytečné. Nezapomínejte ho také pravidelně zbavovat námrazy. Pokud její tloušťka přesáhne 3 milimetry, zvýší se spotřeba až o třicet procent.

Příliš mnoho jídla

Máte-li ve zvyku si dělat velké zásoby, dbejte na to, abyste svou lednici příliš nepřeplňovali. Stejně jako v případě kondenzátoru, i vnitřek lednice potřebuje dostatečné proudění vzduchu. Pokud lednici přeplníte, bude k ochlazení potravin potřebovat velké množství energie. Díky vhodné organizaci lednice ušetříte nejen proud, ale také dopřejete svým potravinám delší životnost.

Foto: Shutterstock

Není to televize

Jistě všichni známe vtipné hlášky, při kterých upozorňujeme, že lednice není televize. Vezměte si ji k srdci. Čím déle totiž necháte dveře lednice otevřené, tím více stoupá spotřeba proudu. Ten je nezbytný k opětovnému ochlazení na nastavenou teplotu.

Krása amerických lednic

Že jste po ní vždy toužili a teď už na ni máte i místo? Americké lednice jsou trendem poslední doby. Jsou velké a dokážou vám vždy načepovat chladnou vodu nebo vytvořit led. To ale trojnásobně zvyšuje spotřebu energie, oproti klasickým spotřebičům. Chcete-li na lednici skutečně ušetřit a máte v plánu nákup nové, sáhněte místo po americkém typu po té, která má označení na energetickém štítku A++ nebo A+++.

Foto: Shutterstock, zdroj: LaDepeche.fr

Autor: Hedvika Hampejsová

Redaktorka serveru AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Tomáš
Tomáš
1 rok

“Špatně seřízená teplota v ledničce může vést k velkému a navíc zbytečnému výdeji energie. Teplota by měla být asi 5 °C.”

Měřeno v jaké části? Předpokládám, že by to snad měla být nejvyšší teplota v chladničce. Nicméně, v naší chladničce je v přihrádce pro zeleninu výrobcem doporučována teplota 7-8 °C.

Murděj Ukrutný
Murděj Ukrutný
1 rok

A co je teda ta úprava co ušetřít tisíce? Nic nového je titulek jak z blesku.