Jediné tlačítko na bankomatu bere Čechům velké peníze. Ztrácejí celé tisíce korun na každém výběru

Hotovost už je v dnešním světě brána jako něco zastaralého. Ostatně, v některých zemích se koketuje dokonce s tím, že by došlo k jejímu definitivnímu zákazu. Kromě jiného je totiž elektronické transakce také jednodušší kontrolovat. Pravdou ale je, že přinášejí především značné výhody těm, kdo je používají.

Bankomaty lákají a pak ošidí

Ačkoliv lze sice všude možně platit kartou, bankomaty jsou rovněž na každém rohu. Lidé zkrátka mají stále potřebu mít nějaké peníze u sebe v hotovosti. Výhodou platebních karet a s nimi spojených bankomatů je každopádně skutečnost, že při cestách do zahraničí můžete obejít nejrůznější pofidérní směnárny, které vás v minulosti při směně prostředků obraly o značné sumy.

Bohužel ale jakoby se tento nešvar vracel, jen teď za ním stojí provozovatelé samotných bankomatů, jimiž jsou nejčastěji banky v dané zemi. Na první pohled je možnost vybrat si svou platební kartou v cizině místní měnu skvělá, ovšem měli byste se mít na pozoru. Češi takto v zahraničí přicházejí pravidelně o spoustu peněz a dokonce si to ani nemusí uvědomit, pokud v hlavě nemají přesné kurzy.

Když si dnes chcete vybrat peníze v zahraničí vaší kartou, je už bohužel naprostým standardem, že bankomat na vás zkusí nepěknou fintu. Nabídne vám dvě možnosti, přičemž ta ve skutečnosti méně výhodná se jeví lákavěji.

Bankomat celou záležitost postaví tak, že máte na výběr. Buď si vyberete možnost bez okamžité směny, což je často popsáno tak, že kdoví kolik ve výsledku zaplatíte. Nebo vám bankomat zdánlivě proklientsky nabídne okamžitou směnu za pevně stanovený kurz, který si můžete na obrazovce prohlédnout.

Foto: Shutterstock

Vždy je to špatně

Mnozí podlehnou tomu, že na cizím bankomatu vidí české koruny a stisknou tlačítko volící tuto možnost. Bohužel je to ale ta špatná a o poznání méně výhodná varianta. V tomto případě jste totiž nalétli a směnili jste si za velmi nevýhodných podmínek, které stanovil provozovatel bankomatu. Obvykle takto proděláte 10 až 15 % z vybírané částky. Ta je sice stejná, ovšem z vašeho koncového účtu se odečte více, protože kurz není tak výhodný, jako kdybyste si ho nechali přepočítat vlastní bankou, což je ta druhá možnost.

Pokud tak třeba v Chorvatsku vybíráte přibližně deset tisíc korun, můžete tímto způsobem rázem o tisícovku až dvě přijít. Tato měnová konverze nese označení DCC a měli byste se jí v každém případě vyhýbat. Nikdy totiž není výhodnější než kurz vaší banky, i když i ten může být o pár procent horší než ten středový.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Jan
Jan
1 rok

Bohužel celá transakce vychází z nařízení EU.