Jednoduchý test odhalí vysoký cholesterol v těle. Hledejte 3 znamení na rukách

Jediným spolehlivým způsobem, jak odhalit vysoký cholesterol, je krevní test u lékaře. Pravdou ale je, že ne každý se k němu odhodlá vydat, případně návštěvu neustále odkládá. Ačkoliv fyzické příznaky vysokého cholesterolu jsou spíše nenápadné, pohled na vaše ruce může mnohé napovědět. I coby jeden z prvních náznaků toho, že se něco děje.

Kůže prozradí mnohé

Hromadění cholesterolu v těle je velmi nebezpečné, protože postupně ucpává tepny a cévy na rukách i nohách a zamezuje tak správnému proudění krve k srdci. To se dlouhou dobu nemusí nijak projevovat, ovšem pak může přijít zvláštní pocit. Jde v podstatě o mravenčení rukou, které značí, že hladina cholesterolu už je na velmi vysoké úrovni.

K tomu se mohou přidat menší měkké žluté hrbolky tělové či červené barvy. Podle Americké asociace dermatologů jde o poměrně příznačný signál problémů s cholesterolem v těle. Tyto útvary se objevují zejména na loktech, kloubech, šlachách, ale třeba i na kolenou.

Nejde přitom o nic jiného než cholesterolové usazeniny. Ty se pod kůží objevují tehdy, kdy už je cholesterolu v těle skutečně velké množství. Některé hrbolky jsou malé, jiné ale mohou nabýt značné velikosti, a to až tří palců v průměru.

Foto: Shutterstock

Vysoký cholesterol v záhybech ruky

Podle studie publikované v časopise International Journal of Medical Engineering and Informatics se vysoký cholesterol může projevit také zvláštními záhyby na rukách. Vědci vyvinuli neinvazivní způsob testování hladiny cholesterolu, který je založený právě na tom, jak vypadá vaše ruka. Vytvořili rozsáhlou databázi zaznamenaných hladin cholesterolu, který propojili s fotografií ruky každého pacienta. Ukazuje se totiž, že cholesterol se koncentruje v záhybech na rukou. Tam se mohou objevit usazeniny cholesterolu zvané xantomy.

Pokud máte podezření na vysoký cholesterol, měli byste každopádně podstoupit krevní test, který je stále velmi spolehlivou metodou s prakticky stoprocentní vypovídací hodnotou.

Foto: Shutterstock, zdroj: Express

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Dlouhodobě se zajímá o spotřebitelská a ekonomická témata, která mají vliv na životy lidí. Prošla řadou médií, kde získala velké množství zkušeností o tom, co je opravdu důležité.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments