Jídlo, které spaluje tuky v průběhu spánku. Vědci jmenovali chutné potraviny s příjemným účinkem

Pokud máte ve zvyku před spaním podívat se do lednice a vybrat si něco dobrého na dobrou noc, pravděpodobně to nemá úplně nejlepší vliv na vaši váhu. Pakliže si ale nemůžete pomoci a nedokážete jít spát s prázdným žaludkem, měli byste si alespoň vybírat takové potraviny, kvůli kterým nepřiberete. A co více, které vám pomohou zhubnout.

Vybírejte ty správné potraviny

Je jasné, že rafinované cukry a zpracované potraviny nejsou tím pravým ořechovým, co bychom měli konzumovat před spaním. Bohužel právě po takových potravinách většina lidí sáhne ve večerních hodinách, kdy tělu škodí nejvíce.

Lékaři ale navzdory častému tvrzení nedoporučují, aby lidé před spaním hladověli a do postele se odebírali s kručením v břiše. Naopak, doporučují sáhnout po potravinách, které vás zaplní a ještě vám pomohou shodit nějaké to kilo.

Studie z Florida State University publikovaná v časopise British Journal of Nutrition v roce 2018 zjistila, že konzumace 30 gramů bílkovin asi 30 minut před spaním může mít pozitivní vliv na metabolismus. I když byla studie malá a týkala se pouze dvaceti aktivních žen, byla první, která prozkoumala působení bílkovin v celých potravinách, nikoli v proteinových koktejlech a jiných doplňcích, jako tomu bylo v předchozích studiích.

Celozrnný chléb s tvarohem není na noc vůbec špatnou volbou. / Foto: Shutterstock

Tvaroh či ořechy

Nejlepším jídlem před spaním je tvaroh. Ne každý je však jeho fanouškem. Naštěstí, k dispozici je mnoho dalších potravin s vysokým obsahem bílkovin, které odborníci na výživu schvalují ke konzumaci ve večerních hodinách. 

Mandle a vlašské ořechy jsou jedny z nejzdravějších ořechů a mohou být obzvlášť dobrým tipem pro lidi, kteří trpí intolerancí laktózy, vegany nebo ty, kteří z nějakého důvodu nechtějí mléčné výrobky. Ořechy mají obecně vysoký obsah dobrých tuků a jsou skvělým zdrojem bílkovin a živin, jako jsou vitamín E, selen a hořčík. Dávejte si však dávat pozor na množství – vhodná je hrst ořechů, ne více. Ořechy jsou totiž také velmi kalorické.

Pokud vám chutnají mléčné produkty, měli byste zvážit také mozzarelové tyčinky. Mají kolem 100 kalorií a toto malé občerstvení také poskytne šest gramů bílkovin s pouhým jedním gramem sacharidů, a jako bonus dostanete do těla i vápník a vitamin D.

Foto: Shutterstock, zdroj: British Journal of Nutrition, The Healthy

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments