Jídlo, které vám sníží krevní tlak a zbaví vás břišního tuku přirozeným způsobem. Stačí tři porce denně

O tom, že jsou zdraví prospěšné, nemůže být pochyb. Přesto je do jídelníčku zařadíme jen zřídka. Kolik z vás může říct, že konzumuje obiloviny třikrát denně? Přitom dříve tvořily základ našeho jídelníčku.

Obiloviny několikrát za den

Nahraďte bílé pečivo celozrnnou variantou, kupujte natural rýži, jezte ovesné vložky, používejte žitnou celozrnnou mouku. Kolikrát jste tato doporučení už slyšeli? A kolik z nich jste zařadili do každodenní rutiny? Přijměte celozrnné potraviny za své, prospějete srdci, poklesne u vás riziko kardiovaskulárních chorob, dojde k redukci hmotnosti, poklesne krevní tlak a stabilizuje se hladina cukru v krvi.

Výsledky studie vlivu konzumace obilovin

Studie, které se zúčastnilo více než 3 tisíce osob, dokládá pozitivní působení konzumace celozrnných potravin na zdraví osob. Jedinci byli sledování po více než 18 let. Ti, kteří do jídelníčku zařadili alespoň 3 porce celozrnných potravin, měli menší obvod pasu, nižší krevní tlak a stabilní hladinu cukru v krvi. Neměli potíže s cholesterolem a neměli zvýšené triglyceridy v krvi. Oproti tomu účastníci studie, kteří celozrnné potraviny nekonzumovali, přibývali v pase v průměru o 2,5 cm každé 4 roky. V pozdějším věku trpěli ve větší míře kardiovaskulárními chorobami.

Foto: Shutterstock

Vláknina je přítel lidského zdraví

Celozrnné potraviny obsahují velké množství vlákniny. Ta zasytí a pomáhá stabilizovat hladinu krevního cukru. Celozrnné potraviny mají i větší obsah hořčíku a draslíku, které jsou účinnými antioxidanty.

Proč si vybrat celozrnné potraviny

Při zpracování obilovin dochází k odstranění slupek a vnějších obalů. Tím je surovina zbavena velkého množství živin a snižuje se množství vlákniny.

Zařaďte do jídelníčku alespoň 30 g vlákniny denně. Najdete ji v celozrnném pečivu, celozrnných těstovinách nebo rýži natural. K tomu přidejte i větší porce ovoce a zeleniny.

Foto: Shutterstock, zdroj: Healthline, DailyMail.co.uk

Autor: Veronika Majerová

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Josef
Josef
25 dní

tak ovesné vložky bych tedy konzumovat fakt nechtěl 🙂