Držíte stále stejné diety? Postupně přestanou účinkovat

Spousta z nás má představy o tom, jak by měl vypadat správný jídelníček, který je dietní a nezpůsobuje nabývání kil. Müsli k snídani, spousta ovoce, k obědu skvělé špagety aglio olio. Proč se tělu dařilo hubnout před deseti lety s jídelníčkem, se kterým to už prostě nejde? Náš životní styl se za posledních padesát let neuvěřitelně proměnil, stejně jako různá doporučení.

Více pohybu je již minulostí

Zhruba před deseti lety bylo doporučován poměr živin: 50 % sacharidů, 30 % tuků, 20 % bílkovin. Tohle doporučení ale vycházelo z úplně jiného životního stylu. Lidé se mnohem více a častěji hýbali, a sacharidy spalovali mnohem intenzivněji. Tehdy byste s Müsli a špagetami skutečně zhubli. V dnešním jídelníčku byste měli přidat více bílkovin a zdravých tuků. Tuky by měly být kombinovány živočišné a rostlinné.

Odmítání kulturistiky

Důvod, proč dostatečné množství bílkovin chybí v moderním jídelníčku, je velice zbytečný. Lidé se často bojí, aby neměli svaly jako nějaký kulturista, což je dnes kontroverzní trend, který můžete vidět v reklamách a na sociálních sítích. Jenomže růst svalů je velmi pomalý proces, proto se není třeba obávat takové nepřirozené figury. Právě naopak. V denním jídelníčku byste si měli dopřát tak  0,8–1,3 g bílkovin na 1 kilogram své hmotnosti.

Jaký tedy zvolit jídelníček?

Všechny vyspělé země zužuje obezita. Jenom v České Republice na ni trpí 71 % mužů a skoro 57 % žen. Jde o největší číslo v historii, což je alarmující. Od roku 1975 se počet lidí s obezitou téměř ztrojnásobil. Přitom jsou v obchodech zdravé potraviny, které jsou dostupné a nejsou nijak dražší než potraviny nezdravé.

Spousta lidí si dnes tedy neví se sebou samými rady. Obrovský problém je v hektické době. Stres, uspěchanost – lidé ani nemají čas si v klidu připravit a vychutnat jídlo, které mají rádi. Jíme nepravidelně, nebo rovnou nejíme celý den a večer saháme po nezdravém jídle. Většina lidí dnes sedí u počítačů nebo v kanceláři, dělá jim problém vůbec dojít do obchodu, a často ještě jezdí nakoupit autem.

Pokud chcete zhubnout, jsou důležité tři věci. Správný jídelníček, eliminace stresu a pohyb. Lehce navýšit bílkoviny, snížit počet sacharidů a zachovat množství zdravých tuků. Vhodný jídelníček může být například středomořský. A hlavně se hýbat, hýbat, hýbat a hýbat…

Autor: Radek Chlup

Externí autor magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments