Jsou chia semínka tak zdravá, jak se o nich povídá?

Chia semínka jsou velmi maličká, černá semínka, která jsou dětmi rostliny (byliny) zvané šalvěj hispánská. Na trh se dostaly pod pojmem “super potravina”, tudíž lze říct, že v sobě ukrývají větší množství tělu prospěšných látek a živin, než jaké se ukrývá v jiných potravinách. V nedávné době se však na povrch dostaly spekulace, že chia semínka nejsou tak zdravá, jak se o nich povídá. Prý se jedná naopak o velmi nezdravou potravinu, které bychom se měli vyhýbat. Otázkou tedy je, jaká je pravda?

I když se může zdát, že chia semínka jsou novinkou na trhu, není to ani zdaleka pravda. Jsou známá už po staletí, jejich historie je velmi pestrá a bohatá. Už od pradávna se zařazují mezi super potraviny a v této skupině také zůstanou. Jsou totiž skutečně tak zdravá, jak se o nich povídá.

Co chia semínka obsahují?

Výjimečná jsou už jen svým složením. Ukrývá se v nich dostatečné množství vlákniny, dále také velké množství bílkovin, minimální množství tuků, vápník a také hořčík, fosfor a mangan. Nesmíme zapomenout na vitaminy, a to konkrétně na vitamin B1, B3 a B2.

Pokud bychom se na semínka z šalvěje hispánské podívali z kalorického hlediska, zůstaneme překvapeni. Jedná se o nejlepší zdroj živin na světě, proto není důvod o nich pochybovat.

Jaké jsou účinky na zdraví?

Kromě toho, že v sobě obsahují obrovskou míru živin, prospívají lidskému organismu. Bylo dokázáno, že dokážou zlepšit hodnotu látek v krvi, čímž dochází ke snížení rizika nejen srdečních onemocnění, ale také tím dochází ke snížení rizika diabetu druhého typu. Kromě toho obsahují zmiňovaný vápník, který potřebují naše kosti. Lze tedy říct, že chia semínka prospívají i našim kostem.

Chia semínka milují zejména sportovci. Ti oceňují zejména to, že je po nich výkonnost vyšší  (semínka lze přirovnat k iontovým nápojům). Přináší také velkou porci potřebné energie.

Autor: Tereza Čierníková

Pro magazín AAzdraví píše od srpna roku 2018. Milovaná práce jí každý den umožňuje nahlížet na zajímavá témata a také se věnovat koníčkům v podobě plavání a čtení.