Jsou vedlejší účinky po očkování proti covidu-19 špatným znamením? Skutečnost vás může překvapit

Ať už berete léky nebo podstupujete závažnější operaci, vždy existuje riziko, že se u vás projeví vedlejší příznaky. U léků bývají většinou shrnuté na příbalovém letáku společně s jejich četností u pacientů. Stejně se ovšem chová také očkování, které má chránit proti onemocnění COVID-19. Co taková skutečnost může znamenat?

Vedlejší účinky očkování

Není to tak dávno, kdy se vakcína poprvé vyzkoušela na větším množství pacientů. Ti si nejčastěji stěžují u druhé, ale i první dávky na zarudlý otok v místě vpichu, svědění, ale také obtíže, které se projevují stejně jako COVID-19, totiž bolesti hlavy, slabost, horečka, nevolnost nebo například zimnice. Žádný z těchto příznaků není očekávaný, a proto je lékaři řadí na seznam nežádoucích účinků.

Jak fungují vakcíny proti COVID-19

U očkování panuje jeden rozšířený mýtus, a to je ten, že se do těla vpravuje přímo samotný virus. To ovšem není pravda. Při očkování se do těla dostávají jen látky, které stimulují imunitní systém k tomu, aby věděl, jak v případě nákazy reagovat a účinně se bránil. Není tak možné, aby očkování vyvolalo přímo onemocnění COVID-19.

Měli by se pacienti vedlejších účinků obávat?

Pokud jde o tyto lehké a zvladatelné obtíže, které člověka sice vyřadí z běžného provozu, ale nijak závažně mu neublíží, domnívají se lékaři, že jde o přirozenou reakci těla na novou látku. Hlavním viníkem v této situaci může být hlavně imunita, která o sobě tímto způsobem dává vědět. Pacienti se silnější imunitou proto mohou mít paradoxně výrazně horší vedlejší účinky.

Pacienti se tak nemusí ničeho obávat

I když vás mohou vedlejší účinky těšně po očkování zaskočit, obzvlášť, když se dostaví horečka a zvracení, nepropadejte panice. Lékaři doporučují v takové situaci dodržet klid na lůžku, aby se tělo uklidnilo a bez problémů látku přijalo. Pokud se však vedlejší účinky projeví jako životu nebezpečné, což zatím není zvykem, okamžitě kontaktujte záchrannou službu.

Foto: Shutterstock, zdroj: Healthline

Autor: Tereza Málková

Zdravý životní styl a objevování nových receptů je něco, co ji vždy naplňovalo, a proto se zde s vámi dělí o své poznatky.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments