Lékaři upozorňují na jeden vedlejší účinek vakcíny proti covidu-19. Objevuje se týden po očkování

Očkování je zásahem do organismu, po kterém se mohou objevit vedlejší účinky. Lidé by se nad nimi neměli nijak zvlášť znepokojovat, v drtivé většině případů jsou totiž lehké a brzy odezní. Nejde přitom pouze o efekt vakcín proti covidu-19, ale vakcín obecně. Takže pokud jste podstoupili očkování jinými látkami bez problémů, je velmi pravděpodobné, že vám nebude vadit ani toto očkování. Lékaři přesto varují před jedním vedlejším účinkem. Ne snad proto, že by byl nebezpečný, ale proto, že se kvůli němu někteří lidé obávají podstoupit druhé kolo očkování a tím pádem tak snaha může přijít vniveč.

Americké Centrum pro prevenci a kontrolu chorob (CDC) má v současné době nejširší databázi všech možných vedlejších účinků po vakcinaci proti covidu-19. Důvodem je rychlost, s jakou očkování v USA probíhá. První dávku vakcíny už dostalo dvacet milionů lidí. Kromě standardních vedlejších účinků, jako je bolest hlavy, horečka či únava, nyní častěji pozorují další vedlejší efekt, kterým je červená vyrážka.

Vyrážka může mít 12 až 15 centimetrů a vždy se objeví na ruce, do které byly podána vakcína. Může také svrbět a být bolestivá na dotyk. Pro tento vedlejší účinek už se vžilo i ustálené pojmenování. Pacienti mu říkají “covidové rameno”. Odborníci ho pak označují za “opožděnou kožní přecitlivělost”. Způsobuje ji opožděná přehnaná imunitní odpověď organismu.

Podle Esther Freemanové, která pracuje v globálním dermatologickém registru covidu-19, je zatím v této databázi hlášeno jen čtrnáct případů covidových ramen. Domnívá se však, že globálně jich bude mnohem více. Podle CDC tento příznak odezní už za několik málo dní. Zvláštní na něm je především to, že se objevuje pět až devět dní po očkování. “Lidé jsou trochu překvapení, protože vyrážka se objevuje až poměrně dlouho po vakcinaci,” uvádí Freemanová. Dodala, že je zcela neškodná a měla by zmizet nejpozději do jednoho týdne. Pokud by se vyrážka neobjevila pouze na očkované ruce a nezmizela do týdne, je třeba vyhledat lékaře.

Tato konkrétní reakce se zatím vyskytuje převážně u lidí, kteří byli očkováni vakcínou od společnosti Moderna. Americký úřad pro potraviny a léčiva (FDA) potvrdil, že i v klinických studiích této látky se objevily případy podobné vyrážky. “V žádném případě to ale neznamená, že by teď lidé měli místo Moderny upřednostňovat třeba vakcínu od Pfizeru. Nejde o žádný velký problém,” uvedla doktorka Esther Freemanová.

Pravdou však je, že někteří lidé, u kterých se po první dávce vyrážka objevila, měli obavy dorazit pro druhou dávku. Podle odborníků by však neměli propadat žádné panice. Není důvod pro to, aby po této reakci nemohli dostat druhou dávku. “Pokud vás to svědí, použijte antihistaminika. V případě bolesti můžete užít paralen,” doporučila profesorka medicíny na Harvardově univerzitě, Kim Blumenthalová.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments