Ničivý efekt koronaviru, na který se zapomíná. Do budoucna bude představovat velký problém

Po vážných infekčních onemocněních, jakým je koronavirus, se ve zvýšené míře objevují u pacientů deprese, manické příznaky, poruchy paměti nebo nespavost. Infekce zasáhne mozek a nervovou soustavu. Lidé po koronaviru mají ohrožené duševní zdraví a odborné péče se jim nedostává.

Vážné následky koronaviru

Po prodělané nemoci se mohou objevit trvalé následky, které postihují centrální nervový systém. To je spouštěčem, ten společně s dlouhou izolací, strachem o blízké a budoucnost dopadá na duševní zdraví pacientů, ale i populace jako takové.

U řady pacientů, po prodělaném koronaviru, byly zaznamenány dlouhodobé úzkostné stavy, deprese a posttraumatický stres. Aktuální údaje uvádějí, že roste počet osob, kterým je diagnostikováno duševní onemocnění i těch u kterých je zvýšené riziko sebevraždy.

Postraumatická stresová porucha

Oblast duševního zdraví, které bylo vlivem koronaviru narušeno, je zatím málo zkoumána. Přesto existují první data, kdy polovina pacientů po prodělané nemoci uvádí, že trpí posttraumatickou stresovou poruchou, úzkostí, depresí nebo alespoň nespavostí či bolestí hlavy. Dle závěrů výzkumu jsou potížemi ohroženy více ženy.

Studie v řadě zemí uvádějí, že u osob, které prodělaly onemocnění je přibližně dvakrát vyšší pravděpodobnost propuknutí psychického onemocnění.

Stresory způsobené pandemií

Virus naruší imunitní systém a ohrozí správné fungování centrální nervové soustavy. Mimo to se přidávají další stresory:

  • sociální izolace
  • obavy o zdraví a o zdraví blízkých
  • strach ze ztráty zaměstnání
  • obavy o budoucnost dětí
  • rostoucí nedůvěra ve státní aparát

Nedostatečná odborná pomoc

Péče o duševní zdraví a následná léčba posttraumatického stresu je dlouhodobá záležitost. Během pandemie narůstá potřeba akutní i ambulantní léčby u mnoha osob a tento trend bude nadále narůstat. Bohužel není zajištěna dostatečná odborná péče pro všechny pacienty.

Ohroženou skupinou nejsou jen lidé, kteří prodělali koronavirus, ale i zdravotníci, učitelé nebo rodiče samoživitelé.

Vezmeme-li v úvahu skutečnost, že koronavirem prochází nebo prošlo miliony lidí, je tento závěr alarmující. Dopad na společnost může mít nedozírné následky.

Foto: Shutterstock

Autor: Veronika Majerová

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments