Karlovarský knedlík z hrníčku. Jednodušší a rychlejší knedlík už neexistuje

Karlovarské knedlíky jsou v české kuchyni oblíbené. A ty hrníčkové jsou navíc snadné na přípravu a mají symetrický tvar. Jeden knedlík bude vypadat jako druhý. Zvládnete je i v případě, že se vám knedlíky, které připravujete klasicky, občas rozpadnou. Znáte ale jejich původ?

Jak vznikly „karlovarské knedlíky“?

Karlovy Vary, jak ukazuje jejich název, opravdu stojí za jejich vznikem. Lázeňští hosté, kteří sem přijížděli ochutnat zdravé minerální prameny, očekávali i zdravější pokrmy. Knedlíky, do kterých se přidávala slanina nebo špeky, byly nahrazeny jejich jemnější a stravitelnější verzí. Hosté byli s těmito knedlíky spokojení a považovali karlovarské knedlíky za zdravé. Od té doby se jim začalo říkat karlovarské knedlíky.

Hrnečkový karlovarský knedlík

Nejdůležitější je správný hrneček. Budete potřebovat rovné a souměrné hrnky. Nikoliv takové, které se zužují nebo rozšiřují. Pokud by měly atypický tvar, knedlík už nemusíte dostat ven, nebo ne vcelku. Hrnky důkladně vymažte a vysypte hrubou moukou. Přichystejte si dostatečně velký hrnec, do kterého se hrnky vejdou. Je třeba počítat s tím, že se dávají do studené vody, která dosahuje zhruba do poloviny hrnku.

Foto: Shutterstock

Co budete potřebovat?

Kromě hrubé mouky a tuku na vysypaní si připravte 1 hrnek mléka, 2 vejce, 2 pokrájené starší rohlíky, sůl a petrželku. Pak už jen šlehač, abyste si našlehali bílky.

Jak na to?

Nejprve si vyšlehejte bílky a dejte je stranou. Připravte si velkou mísu, nasypejte do ní pokrájené rohlíky a zalijte mlékem. Přidejte žloutky, sůl a petrželku. Nakonec vmíchejte vyšlehané bílky. V tuto chvíli se připravte vymazané a vysypané hrnky. Naplňte je do ¾ připravenou směsí. Hrnky vložte do hrnce se studenou vodou, která dosahuje do jejich poloviny. Přiveďte vodu k varu a vařte půl hodiny. Pak je z vody vyjměte, vyklepněte z nich knedlíky a ihned nakrájejte.

Foto: Shutterstock

Autor: Kristýna Lorencová

Redaktorka serveru AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Ivona
Ivona
5 dní

No, nejsou moc úhledné. Chtělo by to lépe je promíchat.😑