Kašlem na vás, vzkázal 4 milionům domácností stát. Čekaly pomoc, nedostanou nic

Pomoc českého státu domácnostem uprostřed jedné z nejhorších energetických a inflačních krizí posledních desetiletí se ukazuje být jako zcela nedostatečná. Zatímco okolní země rychle jednají a pomoc lidem je zde již v plném proudu, Česká republika stále přešlapuje na místě. A když už se objeví nějaké náznaky možné změny, ukáže se, jak moc nedostatečné jsou.

Kdo dostane něco málo

Přesně to se nyní odehrává s takzvaným příspěvkem na úsporný tarif. Od něj si mnozí slibovali to, že jim pomůže uhradit ceny energií, které jim stouply třeba několikanásobně. V některých případech je to likvidační. Pokud někdo ještě loni třeba za plyn na topení platil 30 tisíc korun ročně, dnes už to může být klidně přes sto tisíc. A k tomu ještě ta elektřina.

Když stát přislíbil pomoc, domnívali se mnozí, že bude skutečně významná a namísto oněch sto tisíc budou platit třeba padesát, což by bylo ještě únosné. Jenže očekávání se nenaplnila. Kromě toho, že stát plánuje uhradit jen přibližně 15 až 20 % z ceny, bude to ještě navíc zastropováno částkou 9 tisíc korun. Pakliže tak někdo platí třeba za plyn 100 tisíc korun, jeho dotace bude činit pouhých 9 %.

Foto: Shutterstock

Kdo nedostane vůbec nic

A to vlastně ještě může být spokojený, slušelo by se dodat s velkou dávkou ironie. Je tu totiž významná skupina domácností, možná dokonce nejvýznamnější, které nedostanou vůbec nic. Jsou to lidé obývající byty, které jsou připojeny na teplárenskou soustavu a teplo čerpají právě od tepláren. S nimi se totiž v rámci úsporného tarifu vůbec nepočítá.

Těžko tak toto opatření, které mělo být hlavním tahounem pomoci domácnostem vystaveným na milost a nemilost krutým trhům, vnímat jako cokoliv jiného než výsměch. Ve skutečnosti totiž nepomůže vůbec nikomu. Pomoc je tak drobná a nedostatečná, že tváří tvář současné krizi neobstojí. A čtyři miliony domácností se mohou cítit jako rovnou vržené přes palubu.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Iris
Iris
1 rok

30000Kč za rok za plyn? A to vytápí sředověký hrad nebo topí na 25°C?
Nás stál plyn za rok cca 18000Kč – a to nám ještě vraceli a máme RD cca 150m2 sklep, přízemí a patro (nepočítám schodiště – tam se netopí nikdy) 1958, zateplený.