Kaufland prodával otřesnou potravinu ve velkém. Okamžitě vyhoďte, jinak budete mít polízanici

Bohužel se stále více potvrzují slova o tom, že z hlediska kvality potravin není Česká republika ničím jiným než popelnicí Evropy. Dnes už nikdo nepochybuje, že k nám výrobci vyvážejí druhořadé zboží, přestože formální složení je stejné. Stále více testů ale prokazuje opak a dokládá, že chuť je významně odlišná. Nehledě na to, že se u nás potraviny prodávají za nehorázné ceny, které by jinde zákazníci odmítli platit.

Musí z regálů pryč

Aby toho ale nebylo málo, zhoršuje se také samotná bezpečnost potravin. Tu musíme od kvality oddělit, protože tam to není zcela objektivní. Avšak pokud jde o základní podmínky toho, co potraviny na českém trhu musí splňovat a naopak co nesmí obsahovat, je poměrně jasno. Objevuje se však stále více prohřešků právě z tohoto hlediska, jak pravidelně odhaluje Státní zemědělská a potravinářská inspekce.

Že nepřijde zdaleka na všechno, dokládá i nejnovější případ obchodního řetězce Kaufland. Ten totiž jeden produkt stáhl raději z vlastního rozhodnutí, takže externí kontrolou nebyl vůbec odhalen. A na kolik produktů si myslíte, že se takto vůbec nepřijde?

Ale pojďme teď k tomu konkrétnímu. Kaufland varuje před praženou kukuřicí Mexicorn Chilli od výrobce Mogyi, a to v gramážích 55 a 70 gramů. Minimální datum trvanlivosti je v této šarži stanoveno na 16. listopadu 2023.

Foto: Shutterstock

Překročené limity

V tomto výrobku byly přitom zjištěny překročené hranice takzvaných aflatoxinů. To je bohužel vše, co jsme se dozvěděli. Právě to je rozdíl v tom, když produkt stáhne sám řetězec, a když dojde na laboratorní zkoumání SZPI, kdy se vždy dozvíme více informací.

Každopádně ale víme, že aflatoxiny jsou chemické sloučeniny vyskytující se v plísních. Zejména je najdeme v kukuřici, koření nebo ořeších. Velkým problémem je, že vyvolávají vážná onemocnění a navíc jsou karcinogenní. Vyšší koncentrace těchto látek vás potom může i otrávit.

V případě, že máte praženou kukuřici z Kauflandu doma, raději ji okamžitě vyhoďte nebo zajděte na kteroukoliv pobočku tohoto obchodního řetězce, kde ji můžete vrátit i bez předložení účtenky.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments