Tchyně myje okna zvláštním způsobem. Ale jen jednou za rok, a přitom ji vydrží pořád čistá

Už od prvních jarních paprsků přichází touha mít čistě umytá okna. Radost z výsledku se ale dostaví až po dlouhé a namáhavé práci, proto využijte všechny triky a tipy, jak si mytí oken usnadnit. I spoustu oken můžete umýt s minimem námahy.

Výsledek kazí tvrdá voda

Použití nákladných chemických prostředků, nových typů leštících utěrek nebo dokonce poloautomatických čističů na okna nebude pracovat správně, pokud při čištění použijete tvrdou vodu. Ta má vysoký obsah vápníku a hořčíku.

Okna ani zrcadlové plochy poté nejdou vyleštit a na plochách zůstávají šmouhy. První možností je vodu převařit nebo důkladně přefiltrovat. Mnohem lepším řešením je ale používání destilované vody. Tu zakoupíte za pár drobných a ušetří vám mnoho času a práce.

Vyrobte si vlastní čistící směs

Domácí směs na čištění oken se perfektně vyrovná komerčním produktům. Okna můžete čistit buď pouze bílým octem, ten je výborný na odolné usazeniny, nebo jej smíchat s alkoholem. Čistící směs se vyrábí smícháním destilované vody a 70% alkoholu. Použijte jeden hrnek octa a jeden hrnek alkoholu. Do směsi vmíchejte lžíci octa a vše nalijte do rozprašovače. Směs odstraní nečistoty a zároveň leští.

Foto: Shutterstock

Jak správně leštit okna

Umytí oken samozřejmě není těžké, obvykle na ně stačí jen horká voda se saponátem. Pozor jen na množství pěny. Náročnější úkol nastává, když máte okna vyleštit. Doma připravená čistící a leštící směs je jen prvním krokem. Je nutné zvolit také správný postup leštění. Leštění se nejlépe provádí za dobré viditelnosti.

Nikdy nemyjte okna v době, kdy svítí slunce. Šmouhy by nebyly viditelné. Od dob našich babiček ještě nebylo překonáno čištění zmačkanými novinami. K leštění je zapotřebí novinový papír, tištěné reklamní letáky na hladkém papíře vám službu neodvedou.

Na příští čištění oken mějte připravenou domácí alkoholovou směs s octem a několik novinových výtisků.

Foto: Shutterstock

Autor: Veronika Majerová

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments