Kaufland prodával něco hrozného. Okamžitě vyhoďte. Češi toho mají už dost. Co si to dovolují?

Velká nepříjemnost byla zjištěna v prodejní síti obchodního řetězce Kaufland. Podle všeho tento prodejce nechal v prodeji potraviny, které měly prošlé datum spotřeby. Ke všemu přitom nešlo o jen tak nějaké zboží, ale o jídlo určené primárně dětem.

Tohle přehnali

Stížnost podala zákaznice Kristýna Křížková na portálu VašeStížnosti.cz. Uvádí, že na začátku února zakoupila jogurty značky Nestlé určené pro děti od 6 měsíců. Jak sama uvádí, vůbec ji nenapadlo, že by takto renomovaný prodejce mohl prodávat prošlé zboží. Jenže prodával. Datum spotřeby bylo stanoveno do ledna.

Dané záležitosti si tedy všimla až doma. Nutno říct naštěstí, protože jinak mohly být jogurty zkonzumovány. Ženu však naštvalo, že si neponechala účtenku a nemohla tak jít zboží reklamovat.

Na Kaufland každopádně apeluje, aby si na něco takového už dával příště pozor, protože má zodpovědnost za to, co prodává, natožpak dětem. Incident se přihodil v příbramském Kauflandu v Husově ulici. Šlo o produkt Nestlé jogurty (4x100g).

Foto: Shutterstock

Nesmělo se to prodávat

Jak v odpovědi stěžovatelce uvedli zástupci časopisu dTest, na reklamaci má právo i bez předložení účtenky. Měla by však dokázat, že zboží bylo zakoupeno právě tam. Je nicméně otázkou, jak toho docílit.

Časopis dále konstatuje, že potravina nesmí být nabízena k prodeji ani tehdy, když uplyne datum minimální spotřeby. U zboží, které podléhá rychlé zkáze, jako jsou právě i jogurty, se potom mluví o datu použitelnosti. Takto prošlé potraviny se nesmí uvádět do oběhu.

Řada zákazníků začíná mít po právu pocit, že služby obchodních řetězců se v poslední době zhoršují, a to přesto, že ceny potravin letí vzhůru. Vyskytují se tu problémy nejrůznějšího rázu, například Státní zemědělská a potravinářská inspekce už třeba právě v Kauflandu, ale také v Lidlu nebo Bille našla znečištěné sklady, které se musely okamžitě uzavřít.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Jan Honzík
Jan Honzík
1 rok

Je sice pravda, že ani zboží po datu minimální trvanlivosti se nesmí v “klasických” obchodech prodávat, specializované obchody na prodej po datu minimální trvanlivosti jej ale prodávat smějí, jde o to, aby kupující byl s tímto faktem obeznámen, přesto ale, zrovna jogurty z mé zkušenosti vydrží klidně až týden po datu spotřeby, a to mám na mysli ty chlazené které mají DS, pokud se nepletu zmíněné jogurty Nestlé jsou nechlazené, a nemají DS ale DMT, tedy vydrží v nezměněné kvalitě i několik měsíců po DMT, obchodní řetězce by si na to měli rozhodně dávat pozor, aby nenabízeli zboží s propadlou… Číst vice »