Každý Čech dostane od ledna nižší výplatu. Stát potřebuje peníze, od každého si něco vezme

Možná to ještě ani nevíte, ovšem vaše lednová výplata bude o poznání nižší než ta prosincová, a to pokud se bavíme o jejím čistém vyjádření. V hrubém zůstane pořád stejná. Pochopitelně vycházíme z předpokladu, že nemáte sjednáno s vaším zaměstnavatelem navýšení od nového roku, to je potom jiná.

Peníze budou chybět

Překvapivě málo se mluví o důležité součásti konsolidačního balíčku, která má navíc velmi nepříjemný potenciál do budoucna. Jde o znovuzavedení nemocenského pojištění hrazené ze strany zaměstnanců. Tak trochu se tím vyřešil problém karenční doby, na kterou se nakonec nesáhlo. Ovšem lidé si teď budou své stonání, ať už opravdové nebo smyšlené, jednoduše předplácet.

Z každého hrubého platu se totiž od 1. ledna 2024 začne strhávat nová položka, a to právě toto pojištění ve výši 0,6 %. Nezdá se to jako velká částka, ale pokud někdo vydělává například 60 tisíc měsíčně, bude ho to stát 360 korun. O tolik dostane ve své čisté mzdě méně. V případě platu 40 tisíc korun to bude 240 korun.

Vlastně nejde o nijak zásadní částky, ovšem když se na to podíváte kumulativně za celý rok, už jsou to tisícikoruny, které nakonec v domácím rozpočtu přeci jen mohou chybět, obzvlášť když toto v konsolidačním balíčku nestojí samo o sobě, ale je to doplněno o řadu dalších opatření, které vám vytáhnou peníze z kapes, ať už jde o zrušení školkovného nebo omezení slevy na manželku.

Foto: Shutterstock

Může to být ještě horší

Opravdu tomu nerozumím. Člověk má problém vyjít s penězi a oni teď udělají tohle. Reálné mzdy klesají a oni je sníží ještě i takovýmto způsobem. A pak se diví, že je tu švarcsystém,” říká paní Magdaléna z Prahy.

Čtěte také: Češi ve velkém vydělávají na zdražování. Přišli na způsob, který jim každý měsíc přinese tisíce korun. Kdo ho nezná, přichází o velké peníze

Je tu navíc ještě další hrozba. Aktuálně sice bude pojištění činit 0,6 %, ovšem je to další položka, kterou bude možné navyšovat. A buďte si jisti, že vzhledem k tomu, jak se dnes mluví o nákladech ve zdravotnictví, bude to jednoznačně velké téma. Nehledě na to, že je to ta nejnižší strhávaná položka, a tak budou tendence k jejímu navyšování.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Libor
Libor
4 měsíců

Lidé se musí spojit, mluvit spolu, začít uklízet od obcí, starostů které lidé znají, chodit ke všem volbám, všichni aktivisté, ekologové, Grety, vědci, sportovci, ženy, mladí, staří, rockeři vzpomenout na heslo Make Love not War ! Zbavit se převlečených soudruhů soukmenovců kteří po rozvratu v roce 89 převlékli kabáty a uniformy, rozdělili Československo, zhasli a rozkradli viz seriál Devadesátky včetně dokumentu, Příběh Kmotra-agentStB Mrázek zKolínska jakoRakušan, Šmejdi, Gangster ka, Sametoví vrazi, Ivánku kamaráde můžeš mluvit, Kancelář Blaník, knihy Polojasno, Ukradená revoluce, Cibulkovy Seznamy agentů StB, Orwell1984, knihy Polojasno, Ukradená revoluce, Cibulkovy Seznamy agentů StB. Film Už je zase tady’o nesmrtelnosti’té… Číst vice »