Každý Čech si na důchod má našetřit 20 milionů korun, radí ekonom

Je velkou otázkou, jak velký důchod vlastně budou mít dnešní lidé v produktivním věku, případně současná mládež. Často slýcháme řeči o tom, že “my už důchod stejně mít nebudeme”. Pokud bychom je vzali vážně, potom je zřejmě nutné se na důchodová léta nějakým způsobem připravit vlastním způsobem.

Pravidelnost dělá miliony

Pravdou je, že důchody v nějaké podobě zřejmě ještě další desítky lež přežijí. Nějak už ale nevychází, aby byly tak vysoké jako dnes, pochopitelně vztaženo k současným mzdám. Dává tedy smysl, aby se lidé skutečně poohlíželi po možnostech, které by jim zajistily to, aby mohli stáří prožít důstojně a aktivně.

Spekuluje se také o tom, že by státní důchody mohly být vypláceny od podstatně pozdějšího věku než dnes, kdy je to 65 let. V úvahu tak připadá například navýšení na 70 let a možná ještě výše. Jenže v tomto věku mnoho lidí jednoduše už pracovat nechce. A proto budou potřebovat nějaký ten finanční polštář.

Určité řešení nabízí ekonom a investor Radovan Vávra, který v minulých letech poskytl doslova desítky rozhovorů, ve kterých neustále opakoval velmi zajímavé rady o pravidelném investování. Právě to považuje za nejjednodušší cestu ke zbohatnutí, kterou se navíc může vydat každý. Stačí pravidelně každý měsíc odkládat částku, kterou si můžete dovolit. Stačí třeba tisícikoruna, ale pochopitelně je lepší, když je to více. A zároveň se nebojte začít už opravdu brzy, ideálně ještě před dvacítkou.

Foto: Shutterstock

Každý rok můžete kus spotřebovat

Vaším přítelem totiž v tomto případě bude takzvaný složený úrok. Každý rok se vaše portfolio průměrně zhodnotí a každý rok to bude více a více. I relativně malá částka potom stačí na to, abyste za desítky let měli ve svém portfoliu velkou hodnotu.

Jak říká Vávra, do důchodu bychom měli odcházet přibližně se 20 miliony korun, respektive s portfoliem v této výši. Vychází totiž z takzvaného čtyřprocentního pravidla, které říká, že každý rok můžeme z investičního portfolia odebrat čtyři procenta, aniž bychom ho významně poškodili nebo ohrozili budoucí výnosnost. A čtyři procenta z dvaceti milionů dělají 800 tisíc korun. Na měsíc to je 67 tisíc korun, což už může zajistit vcelku příjemný životní standard.

Ekonom také radí, abychom nelpěli na svých nemovitostech. Je podle něj chybou, když důchodce má problémy vyjít a přitom vlastní mnohamilionovou nemovitost. Tu by měl ideálně prodat a získané peníze si užít.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
19 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Renáta
Renáta
1 rok

Sotva 10 Mega za život se dá vydělat

Petr
Petr
1 rok

Vávro, ty máš dobře v té hlavě nasr..o. 20 mega neudělá 80 % pracujících ani ve snu. Bože, jak takové dementy můžeme tolerovat. A proč by měl člověk v důchodu prodávat nemovitost, na kterou celý život dřel ? Co potomci, ti utřou nos. Bravo, ať žijou ekonomové 😂😁

Petr
Petr
1 rok

Debilní je slabé slovo. Při 40ti letech splácení by si člověk musel spořit měsíčně téměř 42 000 Kč. Vrať diplom ekonomie…..

Peludsprávně
Peludsprávně
1 rok

Zkusil ten hňup vzít do ruky kalkulačku??Debil,,

Marie
Marie
1 rok

Skvělá rada, po 45 let si odkládat cca 37.000 Kč, abych měla na důchod 20 milionů. To tak ti političtí žvanilové, co nikdy pořádně nepracovali a jen se nám dole vysmívají.

Fan
Fan
1 rok

33.330 každý měsíc 50 let ,!!!!!!
Pán je volajaký zmetený a nebo vygumovaný.

Jiří
Jiří
1 rok

A není to málo Antone Pavloviči

Milan
Milan
1 rok

Do penzijního spoření si dávám ty tzv. trošky už od roku 1999. Takže za 23 roků mám našetřených cca 250000. Do 20000000 bych tu musel být ještě sakra let. A lidi co dělají celý život rukama jsou rádi že jdou do důchodu v 65. Milej pan ekonom by si to měl zkusit a v dnešní době něco ušetřit při tě h cenách s našima mzdama.

Aster
Aster
1 rok

Ten debilní ekonom by potřeboval nakopat do … v 70 se prý lidem pracovat nechce – anebo už nemůžou? Osel nebeský – jak si mají na důchod odkládat študáci (a to se jim dneska počítá jen 80% a od roku 2010 nic)
HŇUP je mladý, to se mu to odkládá a žvaní – chci ho vidět za cca 30 let, jak bude chytře pindat o důchodech (pokud bude ještě naživu) 😛

Jana
Jana
1 rok
Reply to  Aster

Dobrý den pokud má někdo plat papalášů tak se odkládat dá.Ale proč by si někdo měl na důchod šetřit vždyť si platí celý život sociální pojišťení né???A z čeho mají rodiny s dětma šetřit drahota,krize atd.Už nyní si nemohou dovolit všichni to co by chtěli a počítají tzv.každou korunu.Je to maras toto.Každý nemá plat tisíců v obyčejné práci kterou musí někdo dělat a tato není vůbec platově ohodnocená a taky každý nemůže být kravaťák s velkým platem. To se to dobře mluví ekonomovi atd.Chtěla bych ho vidět.

Petr
Petr
1 rok
Reply to  Aster

Už vidím 70 letého dědečka, který bude hákovat na lince. Takhle mít nasr…. v hlavě může mít jen teoretik, který nikdy nedělal rukama

Elena
Elena
1 rok

Celý život makám na ty nahoře,kde mám vzít 20 milionů na důchod???
Jeden by se mi hodil hned..

Jitka
Jitka
1 rok
Reply to  Elena

Proč hned urážite a jste vulgární? Zajímalo by mě, co děláte, když pro Vás není problém našetřit 20mil. Vezměte mě do party? Stačí mi 5. 😄

Fan
Fan
1 rok
Reply to  Elena

Ba,ba ať tam jde rovnou a ne zkratkou .