Studenti v Česku se dozvěděli, kolik mají nově platit za kolej. Stěžují si, ale dostali drsnou odpověď

Na studentský život mnoho lidí rádo vzpomíná, protože byl oproti tomu následnému v podstatě bezstarostný. Současným studentům se to tak ale pochopitelně nejeví. I oni ze svého pohledu řeší existenční otázky, které jim připadají velmi komplikované a často až neřešitelné.

To jsou výmluvy

Také mladí lidé se pochopitelně musí potýkat s tím, že všechno, co potřebují nebo co si chtějí dopřát, výrazně zdražuje. Může to pro ně být o to problematičtější, že řada z nich nemá vlastní příjem, případně jen nárazový.

Teď se na Twitteru například řeší cena kolejí a zda je vysoká, nebo nízká a zda si ji může průměrný člověk ve studentském věku dovolit. “Teď studenti, kteří bydlí na kolejích ČZU v Suchdole, průměrně platí 4275 kč za měsíc. Po navýšení to podle mluvčí bude asi 6199 Kč. Být student je dnes fakt k pláči. Jak to dělají mladí lidi z malých měst a vesnic, jejichž rodiny nic nevlastní a oni chtějí na vysokou do Prahy,” uvedla na svém profilu Táňa Zabloudilová.

Pakliže čekala pochopení, příliš se jí ho nedostalo. Většina diskutujících toto jako problém razantně odmítla a dotyčné, kteří si stěžují, posílá na brigádu. “Proti nájmu/spolubydlení je to i tak hodně levné. A jestli si tohle někdo nedokáže vydělat při škole, ať nestuduje když na to nemá. Naši nikdy neměli peníze: já si udělal dva tituly, sehnal granty, jezdil po světě. Nikdo mi nikdy nic nedal zadarmo. Výmluvy,” napsal jeden z nich, který posbíral nejvíce kladných ohlasů.

Foto: Shutterstock

Nechtějí se tolik honit

Ozvala se například i Tereza Stonišová, která uvedla, že její rodina nic nevlastní, od 19 let si vydělává a vysoké školy vystudovala bez problému. Uznává, že je to těžké, ale člověk by se o sebe měl umět postarat. V budoucnu se mu taková zkušenost jen vyplatí. Podobně to vidí také fotograf Jan Březina, který má dvě dcery na vysoké školy a obě si vydělají na bydlení v pronájmu v Praze.

Najdou se ale i reakce, které s pohledem, že by si studenti měli při vysoké škole ještě vydělávat, nesouhlasí. V takovém případě totiž musí rezignovat na sociální život a neustále se honit.

Někteří také volají po tom, aby studenti dostávali například sociální stipendia jako v zahraničí. Jenže to by znamenalo, že by bylo třeba zavést školné, aby stipendia bohatší studenti, případně jejich rodiče, dotovali.

Foto: Shutterstock

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Dlouhodobě se zajímá o spotřebitelská a ekonomická témata, která mají vliv na životy lidí. Prošla řadou médií, kde získala velké množství zkušeností o tom, co je opravdu důležité.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
5 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Radovan
Radovan
1 rok

To je takové obecné tlachání o ničem. V dnešní době všechno zdražuje díky inflaci a řešení krizí je dosti tragické. Záleží také na náročnosti daného oboru a přístupu učitelů, tak i ze strany zaměstnavatele. Ono je rozdíl studovat prezenční nebo dálkovou formu studia. Myslím si, že stát, potažmo daná instituce by měla kompenzovat, alespoň částečně výdaje se studiem.

Vladislav
Vladislav
1 rok

Studenti by měli studovat ne pracovat, svémy znalostmy pak pozvednou společnost tisíckrát více než hodinami pomocných prací. Kdo poctivě studuje a ne jen prolézá školu, nemůže mít čas ještě pracovat.

Pavel
Pavel
1 rok

Proboha, proč si stěžují ? Vždyť volili partaje z vládní pětikoalice a uvěřili propagandistickým blábolům, že po odstranění Babišovy vlády nastanou v české kotlině časy nevídaného blahobytu. Na druhé straně chápu, že stížnost na vlastní blbost je problematická.

Aster
Aster
1 rok

Není Vš jako Vš – při vyšší dívčí = pedák brigáda není problém, ovšem to nelze srovnávat se studijními obory na univerzitě, i když my jsme běžně na brigády chodili – ale byly to většinou noční, což nebylo moc fajn.
Blbec, který údajně napsal, že takto vystudoval v pohodě 2 Vš, by měl taky uvést co to bylo za školy a jaký měl prospěch…

Anna
Anna
1 rok
Reply to  Aster

Chodí se mnou tři studenti na brigádu. Dá se u všech oborů tvrdím, že u medicíny nedá. Ale kdo studuje medicínu má na kolej i na skripta. Ostatní to honí na brigádách a jestli ne tak ten student lže. Je těžké i když student je líný pracovat o víkendu nebo o svátku pak těžko něco vydělá.