Každý Čech ušetří tisíce korun na elektřině a plynu, oznámil premiér. Kolik to bude pro vás, se dozvíte tímto způsobem

Kolem takzvaného úsporného tarifu na energie panují stále poměrně velké nejistoty. Pořád například není známo, kolik vlastně ten který člověk uspoří. To není zrovna ideální v současné situaci, kdy lidé počítají každou korunu a rádi by věděli, na čem jsou, respektive budou.

Příspěvek pro každého

Úsporný tarif na energie začne platit až na podzim, kdy se rozjede také nová topná sezóna a zejména spotřeba plynu opět rychle vyletí vzhůru. Pravdou je, že nejistota panuje i ohledně jeho ceny. Prakticky nikdo neví, kolik bude plyn v tuto dobu stát. A tak je těžké říct, zda bude státní dotace nějakou zásadnější pomocí nebo pouhým plivnutím, jako tomu bylo v případě slevy ve výši 1,5 Kč ze spotřební daně na pohonné hmoty. Tu prakticky nikdo nepostřehnul, protože ji zdražování překrylo.

Premiér teď ve svém pořadu Otázky a odpovědi z Kramářovy vily ale přeci jen nabídnul několik detailů. Celková výše pomoci bude činit 66 miliard korun, přičemž má být přinejmenším zčásti plošná. Každý člověk by měl uspořit několik tisíc korun. Už dříve se mluvilo o tom, že by mělo jít za oba typy energie až o 15 tisíc korun na domácnost.

Výše podpory se však bude lišit, a to v závislosti na tom, jaký má tarif, jak se mu počítají zálohy nebo čím topí. Dá se například předpokládat, že lidé, kteří mají stále ještě zafixované ceny z loňského roku, zřejmě příliš velkou pomoc nedostanou.

Foto: Shutterstock

Kdo kolik dostane

Jak ale zjistit, na jakou výši státní pomoci v rámci úsporného tarifu budete mít nárok? Výpočet zřejmě bude docela složitý a navíc ještě nebyl finalizován. Podle premiéra se výši úspory každý dozví až na podzim z předpisu svých záloh.

Stát počítá s tím, že tato podpora nemusí stačit zdaleka každému. Lidé, kteří budou potřebovat více, toto budou muset řešit v rámci příspěvku na bydlení. Ten už není plošný, ale je třeba vyplňovat poměrně velké množství údajů, ze kterých se určí, na jakou výši pomoci máte nárok.

Někteří odborníci každopádně kritizují právě plošnost úsporného tarifu. Argumentují tím, že existuje poměrně významná vrstva lidí, pro které sice navýšení cen energií není nepříjemné, ale kteří mají takové příjmy, že to pro ně neznamená nějaké větší ohrožení nebo propad životní úrovně. Také oni však dotaci dostanou. Naopak lidé, kteří by potřebovali vykrýt třeba polovinu nebo tři čtvrtiny z navýšených plateb energií, dostanou relativně malou část.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments