Kdo má v Česku zahradu, hrozí mu v roce 2024 pokuta 150 tisíc korun. Nesplníte novou povinnost a už to lítá

Kromě toho, že většina lidí v České republice chce bydlet ve vlastním, tak k obvyklé představě o pěkném a kvalitním bydlení patří také to, že půjde o nějaký ten rodinný domek vybavený alespoň kusem zahrady. Není přeci nic lepšího než v příjemných jarních a letních dnech odpočívat na zahrádce a navíc si tam vypěstovat nějakou tu plodinu.

Není to jen na vás

Češi jednoduše zahrady milují a na tom se nic nezmění ani do budoucna. Málokdo si však uvědomuje, že s vlastnictvím takového pozemku přicházejí také povinnosti. Zkrátka je potřeba se o zahradu náležitě starat a nenechat jí pustnout. U řady lidí přitom vidíme počáteční nadšení a starost o zahradu, která ovšem postupem času opadá. Pak už dělají třeba jen ty nejnutnější udržovací práce a mnohdy ani to ne.

Jenže to potom negativně ovlivňuje okolí, například sousedy. Ti nejenže mají nepěkný výhled na zpustlou zahradu, ale navíc se ještě musí potýkat s řadou důsledků, jako je například zápach nebo třeba přerůstající stromy.

Dejte si však pozor, i na podobné záležitosti totiž česká legislativa pamatuje. Mezi povinnosti tak patří například to, že se musíte o zahrádku starat třeba tím, že ji několikrát do roka posekáte. Pakliže se k tomu nemáte, může v krajním případě přijít i pokuta, jakkoliv se k ní přikračuje jen velmi zřídkakdy.

Co nikdy nesmíte dělat

Oproti tomu třeba pálení věcí na zahradě už se hlídá o poznání více. Vztahuje se na něj zákon č. 86/2002 Sbírky o ochraně ovzduší, kde už sankce nejsou žádná legrace. Zakládá například povinnost pálit pouze suché rostlinné materiály, dřevěné uhlí a dřevo. Pokud by vás například napadlo pálit mokrou trávu, připravte se na to, že to nezůstane jen tak a můžete být pokutováni částkou ve výši až 150 000 Kč. Jistě, k maximální sazbě se přistupuje obvykle tehdy, kdy už je to opravdu vážné, ale i menší sankce může zamrzet.

Ještě více se přitom trestá případné pálení trávy či jiných porostů. Pokud vás nachytají při této aktivitě, máte na krku řízení s tím, že můžete dostat pokutu až 500 tisíc korun. Tvrdost v tomto případě příliš nepřekvapí, jelikož už se mnohokrát stalo, že z toho vznikla pořádná polízanice, kterou pak musí řešit celé sbory hasičů.

Čtěte také: Komu v Česku roste na zahradě tato rostlina, má průšvih. Okamžitě vyfasuje tučnou pokutu

Tím ovšem možné prohřešky na vaší vlastní zahradě nekončí. Zapomeňte například na to, že byste likvidovali užitečný hmyz, ničili hnízda ptáků nebo poškozovali chráněné rostliny. Za to všechno budete platit nemalé peníze, takže to raději nedělejte.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
4 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
basketball stars
2 měsíců

Krávu prodám a letos už semínka nezasadím, protože budu mít brzy strach z čůrání na zahradě.

Karel
Karel
3 měsíců

Je za chvíli se budu muset bát na zahradě vyčůrat kašlu na to prodám kravku a letos už nezaseju😅

Jan
Jan
3 měsíců

Tak hnízda sundávat budu dál nejen doma, ale i v práci… 🤣 Ono kdybych tam měl 1 chráněného ptáka, to je jiná, ale jiřičky a vlaštovky si to staví všude a pak je všude pod hnízdy nas****…

Václav
Václav
3 měsíců

Mě připadá že takové články mají za cíl jediné a to je odradit lidí od nákupu nemovitostí a parcel a podpořit stávající majitelé formou nájmu.