Komu v Česku roste na zahradě tato rostlina, má průšvih. Okamžitě vyfasuje tučnou pokutu

Skutečně není jedno, co si na své zahrádce pěstujete nebo co vám tam roste. Ačkoliv jde o váš majetek a svým způsobem si tam můžete dělat, co chcete, existují pravidla, která není radno porušovat. A v tomto případě rozhodně nejde například o konopí, které byste coby zakázanou rostlinu tipovali asi jako první.

Co to tady roste?

Tady jde o skutečně zákeřnou rostlinu, která se k nám dostala až z Kavkazu. Jde o mimořádně invazivní bolševník velkolepý. Už jeho název je odpuzující, ovšem to zdaleka není všechno. Poprvé se na území České republiky dostal již na začátku 19. století. Dorůstá výšky dvou až pěti metrů a na šířku má nějakých 2,5 metru.

Když sem byl bolševník poprvé přivezen, bohatší rodiny ho považovaly za pěknou okrasnou rostlinu, kterou si vysadili do zahrad. Jenže ona se velmi rychle rozšířila nejen po celém Česku, ale i v Evropě. Tehdy už začalo být jasné, že jde o velmi invazivní druh, který vytlačuje původní rostlinstvo.

To ovšem zdaleka není všechno. Bolševník obsahuje toxické látky, které při kontaktu s kůží člověka způsobují puchýře, záněty a zarudnutí. Navíc platí, že pokud se rostliny chcete zbavit, není to vůbec jednoduché a je to i finančně náročné.

Je velmi vytrvalý

Ať vás ani nenapadne si na zahradu bolševník velkolepý vysazovat. Dokonce podle zákona č. 26/2004 Sb., který upravuje povinnosti rostlinolékařské peče, se ho musíte co nejdříve zbavit, pokud se u vás objeví. Pokud se do toho chcete pustit sami, měli byste tak činit v ochrannému oděvu. Nezapomeňte se také zbavit kompletní rostliny včetně kořenů.

Bolševník patří mezi dvouleté rostliny, ovšem to je jen zdánlivé pozitivum celé záležitosti. Jeho semena totiž mohou vyklíčit v průběhu několika let. Nedivte se tedy tomu, že se i po jeho odstranění bude pravidelně vracet. Jeho kompletní vymýcení může trvat klidně tři až čtyři roky.

Pokud už na zahradě bolševník máte a ještě jste ho neodstranili, potom dbejte alespoň na to, aby do kontaktu s ním nepřišly děti. Pokud si s ním začnou hrát a například trhat stonky, může to vyústit ve velmi nehezké konce.

Foto: Shutterstock, zdroje: Liberecký kraj, MŽP, Wikipedia

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Dlouhodobě se zajímá o spotřebitelská a ekonomická témata, která mají vliv na životy lidí. Prošla řadou médií, kde získala velké množství zkušeností o tom, co je opravdu důležité.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments