Kdo na noc vypíná topení, dělá obrovskou chybu. Za teplo se potom už nedoplatí

Jakmile se v zimě ochladí, začínáme vytápět naše byty. A logicky se nám tím zvyšují náklady na energie. Proto mnozí přemýšlí, jestli vypnuté topení během noci může do rodinných rozpočtů přinést nějaké úspory.

Je lepší topení na noc vypnout nebo ztlumit?

Faktem je, že v noci jsou naše nároky na teplo nižší. Během spánku nám bohatě stačí teplota mezi 16 – 18 °C. Navíc, jejím snížením o pouhé 3 °C, ušetříme až 10 % nákladů na vytápění. Pokud topíte plynem, za jednu noc můžete ušetřit až 1m krychlový plynu.

I když je pokušení, vypínat na noc topení velké, nemá smysl. Teplota v místnostech rychle poklesne, ochladí se zdi i stropy, a abyste dosáhli požadovaného tepla přes den, musíte pořádně přidat. O ušetřené noční náklady tak okamžitě přijdete.

Jestli vypínat topení přes noc závisí i na tom, čím doma topíte. V případě podlahového vytápění se vypínání nevyplatí vůbec, protože na opětovné zahřátí spotřebuje spoustu energie.

Ani tepelné čerpadlo v kombinaci s kondenzačním kotlem nevypínejte. Jinak totiž vyčerpá během dne o 30 – 50 % více energie, než by tomu bylo, kdyby běželo celou noc.

Je váš dům úsporný?

Jestli vypnout nebo snížit teplotu záleží i na izolaci domu. V domech s dobrou izolací a u energeticky úsporných domů teplota přes noc téměř neklesá. Proto byste vypnutím nic neušetřili. Minule jsme psali, že radiátory netopí nepřetržitě, ale mají čidla, díky kterým začnou pracovat, až teplota v místnosti poklesne.

Jiná je situace u starších nezateplených domů, které po vypnutí radiátorů teplotu rychle ztratí. Při opětovném zapnutí topení jsou ale schopny se poměrně rychle ohřát. U těchto typů budov opravdu můžete vypnutím nějaké náklady ušetřit. Důležitá je ale také tloušťka zdí.

Foto: Shutterstock

Silné stěny ve starších domech dokáží nějakou dobu uchovat část tepla v místnosti. Pokud vypnete topení, teplota v nich klesá pomaleji. Když ale ráno topení opět zapnete, začne teplo pronikat nejprve do stěn a teprve potom se zahřívá místnost. V důsledku toho úspory za vypnuté topení zase mizí.

Domy s tenkými stěnami ale žádné teplo uvnitř neukládají. Pokud je jejich energetická náročnost vysoká, vypnutým topením přes noc opravdu můžete nějaké peníze ušetřit.

Závisí to ale i na zdroji tepla a na radiátorech. Když topení vypnete, ochladí se nejen dům, ale i topná voda. Ráno je potom na její ohřev potřeba mnohem více energie, než kolik byste spotřebovali pouhým ztlumením během noci.

Kdy nejlépe začít topit?

Nedostatečným topením se můžete dopracovat i k plísním na stěnách a tomu je dobré se vyhnout. Proto se doporučuje, pokud bydlíte v domě postaveném před rokem 1977, začít topit, když je venku 15 °C. U domů postavených mezi lety 1977 – 1995 je to 14 °C. Budovy, postavené po roce 1995 by měly začít topit při venkovní teplotě 12 °C a nízkoenergetické domy při 11 °C.   

Foto: Shutterstock

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments