Dávat “pětku” na topení se vůbec nedoporučuje. Víte vy vůbec, jak funguje kolečko na topení?

Přemýšleli jste někdy, jak funguje termostatická hlavice na vašem radiátoru? Pokud je v místnosti příliš chladno, otočíme hlavicí doleva, pravděpodobně až na stupeň číslo 5. A naopak, zdá-li se nám, že máme v pokoji přetopeno, nastavíme hlavici na některý z nižších stupňů. Co se ale po otočení hlavicí vlastně stane?

Jak funguje termostat

Termostat se skládá ze 3 částí. Z termostatické hlavice, to je ten viditelný kryt, na kterém jsou uvedena čísla pro nastavení požadované teploty. Z teplotního čidla, což je obvykle kapalina, která mění svůj objem v závislosti na teplotě v místnosti. A nakonec z termostatického ventilu. Ventil je jakýsi ovládací kolík mezi termostatem a radiátorem.

Pokud tedy otočíte hlavicí na vyšší stupeň, kolík se zasune a do radiátoru proudí více horké vody. Teplota v místnosti se následně začne zvyšovat. A naopak. Termostatický ventil tedy reguluje průtok vody z topného potrubí do radiátoru. A teplotní čidlo zase měří teplotu v okolí a reaguje na ni. Místnost se po otevření termostatu nevytápí nepřetržitě, ale pouze na určenou hodnotu. Například na 20 °C.

I když na termostatické hlavici nejsou uvedeny stupně Celsia, číslice 1 – 5 určité teplotě odpovídají.

  • Hvězdička nebo vločka = 7°C
  • 1 = 11 – 14 °C,
  • 2 = 15 – 18  °C
  • 3 = 19 – 21°C
  • 4 = 22 – 25  °C
  • 5 = 26 – 28 °C

Každá místnost vyžaduje jinou teplotu

Máte-li na vaší hlavici i další symboly, znázorňuje slunce standardní nastavení, měsíc noční útlum a sněhová vločka ochranu proti zamrznutí. Opouštíte-li tedy byt během zimních prázdnin, není dobré vypínat kotel, ale nastavit hlavici právě na tuto vločku. Zabraňuje totiž zamrznutí vody v trubkách a tím jejich poškození v chladném počasí.   

Abyste dosáhli optimální teploty v každé místnosti, není třeba mít na všech radiátorech stejnou hodnotu. Doporučuje se pro obývací pokoj teplota 20 – 22 °C a pro ložnici 16 – 18 °C. V předsíni a kuchyni stačí 18 °C, v dětském pokoji 22 °C a v koupelně 24 °C při provozu.

Foto: Shutterstock

Šetřete náklady na energie

Samozřejmě, že vnímání tepla je subjektivní pocit a každý si nastaví termostat ke své spokojenosti. Přesto myslete na to, že snížení teploty o pouhý 1 stupeň vám ušetří až 6 % nákladů na vytápění. Vzhledem k tomu, že vytápění se podílí na vašich účtech za energie až 46 %, není to malá částka.

Pokud máte termostat správně nastavený, ale v místnosti není požadovaná teplota, může to mít několik důvodů. Například jsou radiátory zakryty závěsem nebo nábytkem. Pokud teplo nemůže uniknout, hromadí se. Výsledkem je, že senzor předpokládá, že teplo je v místnosti dostatečné. Sníží proto průtok topné vody dříve, než je požadované teploty skutečně dosaženo.

Foto: Shutterstock

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Bronislav
Bronislav
10 měsíců

Nemá to být náhodou opacně pane redaktorem s tím kolíkem?

Lukáš
Lukáš
10 měsíců

Nedoporučuje a proto tam plný průtok lze nastavit 😂😂😂