Kdo s radiátory neprovede jednu důležitou věc, na konci topné sezóny se zřejmě nedoplatí

Přichází zima, venku začalo být chladno a tak nezbývá, než si doma zatopit. Po spuštění topení jste ale zjistili, že jeden a možná i více vašich radiátorů je studených? Nebo jsou horké jen dole a nahoře zůstaly chladné?

Netrapte se tím, je to vcelku běžný problém a není potřeba hned volat instalatéra. Pokud zbytek vašich radiátorů pracuje dobře, může problém způsobovat vzduch uvnitř těch, které nehřejí.

Jestli je ve vašich radiátorech opravdu vzduch, poznáte i podle toho, že v nich najednou podivně bublá a chrastí. Zkuste je tedy jednoduše odvzdušnit sami. Není to nic složitého ani nebudete potřebovat žádné speciální vybavení.

Jak správně odvzdušnit radiátor

Vypněte topení a s odvzdušněním začněte, až budou vaše radiátory studené. Jinak existuje šance, že se do nich dostane vzduchu ještě více.

Připravte si klíč k radiátoru, kbelík, starší utěrku a raději i rukavice, protože voda uvnitř radiátoru může být dosud horká.

Pod odvzdušňovací ventil chladiče, který je umístěn v horní části na straně vašeho radiátoru a většinou vypadá jako kulatý otvor s čtvercem uprostřed, dejte utěrku, aby zachytila unikající vodu.

Foto: Shutterstock

Vložte klíč, který bez problémů koupíte v hobby marketech, do odvzdušňovacího ventilu a pomalu jím otáčejte proti směru hodinových ručiček. Měli byste uslyšet syčící vzduch, který z radiátoru začne unikat. Pokud otevřete ventil příliš, mohlo by vám z topení začít stříkat více vody, proto mějte raději nachystaný kbelík k jejímu zachycení.

Jakmile syčivý vzduch utichne a začne vytékat voda, váš radiátor je opravený. Ventil zase opačným směrem, tedy po směru hodinových ručiček, utáhněte.

Tento postup opakujte u každého z vašich radiátorů, pro jistotu i u těch, u kterých jste žádný problém nezaznamenali. Nakonec zkontrolujte tlak vody v kotli. Pokud je mezi 1 – 2 bary, zapněte topení a ověřte, jestli už hřejí všechny vaše radiátory.

Stejný proces byste měli opakovat před každou topnou sezonou, aby vaše topení běželo v období, kdy ho nejvíce potřebujete, spolehlivě. Odměnou vám bude nejen vyhřáté obydlí, ale poděkuje vám i vaše peněženka.

Foto: Shutterstock

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
4 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Servisak regulace
Servisak regulace
4 měsíců

Takže když mám v referenční místnosti termostat který řídí kotel s ekvitermní regulaci tak na hlavici si nastavím 2 nebo vyhodím hlavici ať s tim nikdo netoči ? Jedna se o referenční místnost kde je montován termostat kotle.

Last edited 4 měsíců by Servisak regulace
rampa
rampa
1 rok

Takže podle článku mám počkat, až bude radiátor studený, ale mám si vzít rukavice, kdyby náhodou byla v radiátoru horká voda? 🙃

Last edited 1 rok by rampa
BBnemoc
BBnemoc
1 rok
Reply to  rampa

To je trik na který přišli Češi a ušetřil jim desetitisíce za masti a obvazy na popáleniny 😱

Tomáš
Tomáš
1 rok
Reply to  rampa

To je jako s tím kondomem na svíčce. Jistota je jistota 😁