Kdo vylije vodu z brambor, ať si dá hned pár facek. Dokonalý prostředek pro zahradu a čištění šperků

Naše myšlení se postupně začíná měnit. Snažíme se co nejméně plýtvat zdroji, věcmi, které nás obklopují a samozřejmě potravinami. Někdo, aby ušetřil, jiný chce ulevit planetě a mnozí z nás z obou těchto důvodů.

Pokud to jde, předměty opravujeme, abychom nevytvářeli další odpad. Šetříme vodou i energiemi, protože jsou drahé a snažíme se kupovat jen tolik potravin, kolik zvládneme zužitkovat. Neplýtváme a nacházíme využití i pro věci, které bychom dříve bezmyšlenkovitě vyhazovali.

Voda z brambor – nevyužitý zázrak

Jednou z takových položek je voda z uvařených brambor. Samozřejmě ji lijeme do dřezu. A to je chyba! Ukážeme vám, kolik prospěšných úkolů může zastane.

Je plná vitamínů A, B, C, draslíku, vápníku a vlákniny. Obsahuje škrob, je trochu hustější než kohoutková voda a někdy v ní plavou i kousky brambor. Právě díky škrobu ji můžete využít jako zahušťovadlo omáček namísto mouky. Můžete ji použít i k přípravě polévek. Vývar trošku zahustí a jako bonus přidá chuť a živiny z brambor.

Do chleba, na kytky i na šperky

Pokud si pečete domácí chléb nebo pizzu, i v těchto případech můžete nahradit obyčejnou vodu tou bramborovou. Spolu s mlékem jí můžete část použít při přípravě bramborové kaše. Bude pak nadýchanější. Také do ní můžete namáčet luštěniny, které tak získají minerály, obsažené v bramborách.

Nechystáte-li se vařit, poslouží vám jako hnojivo pro vaše pokojovky. Ovšem jen ta nesolená. Osolený horký bramborový vývar zase spolehlivě zabije plevel na vaší zahradě. Jako hnojivo vám ale poslouží i slupky od banánu nebo skořápky z vajec. Vhoďte je do konvičky s vodou nechte louhovat. Přemýšlejte, recyklujte, neplýtvejte.

Bramborový výluh můžete ještě horký použít k čištění pánví a umělohmotných nebo nerezových povrchů. Také navrátí lesk vašim stříbrným i zlatým šperkům, když je do něj alespoň na 1/2 hodiny ponoříte.

Foto: Shutterstock

Zregeneruje pokožku i vlasy

Protože je vývar z brambor tak bohatý na minerály a vitamíny, vyplatí se využít ho i při péči o tělo. Zvyšuje pružnost pokožky, regeneruje ji a zvlhčuje dutiny. Možná vás to překvapí, ale stojí za to omýt si vychladlou vodou obličej. Pleť bude po takové kúře napjatější a zářivější.

Pomůže navrátit lesk vlasům, vyhladí je a hydratuje. Při delším používání může pozitivně ovlivnit i jejich růst a vypadávání. Stačí je vychladlou a neosolenou vodou oplachovat. I vaší podrážděné a suché pokožce prospěje koupel v bramborovém vývaru.

Uleví ledvinám

Podle lidové medicíny může popíjení 3 sklenic teplé bramborové vody po dobu alespoň 3 týdnů pomoci i s ledvinovými kameny. Pokud vám tedy lékař takové množství bramborového vývaru nevymluví.

Foto: Shutterstock

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments