Neskutečný trik na likvidaci plevele. Zmizí jednou provždy, ani se u toho neumažete

Plevel je bohužel nevyhnutelným prvkem zahradničení. Může způsobit mnoho nepříjemností. Naše záhony a trávníky jsou pro něj ideálním prostředím pro růst. Ať už máte malou zahrádku nebo rozlehlý trávník, pravděpodobně budete muset čelit výzvě, jak se ho efektivně a ekologicky zbavit. Existují však různé metody, jak toho dosáhnout, aniž byste museli sahat po chemických prostředcích.

Univerzální jedlá soda

Jedlá soda má své místo kromě kuchyně i v arzenálu úklidových prostředků. Má však i další využití – může vám pomoci v boji proti plevelu. Stačí nasypat jedlou sodu přímo na místa, kde plevel roste, a tím se ho efektivně zbavit.

Sůl

Sůl je další mocný spojenec v boji proti plevelu. Můžete se rozhodnout pro dva přístupy. Buď můžete plevele seříznout u země a zasypat solí, nebo připravit solný roztok (1 litr soli na 2 litry vody), kterým pak zalijete celý záhon. Tato metoda vám nejen pomůže zbavit se stávajícího plevelu, ale také zabrání výskytu nového.

Horká voda

Možná vás překvapí, ale i obyčejná horká voda může být účinným pomocníkem v boji proti plevelu. Horká voda zničí buňky plevelů a způsobí jejich uschnutí. Ale pozor! Měli byste se vyhnout zalévání okolních rostlin, jinak o ně můžete snadno přijít.

Foto: Shutterstock

Ocet a voda jako přirozený herbicid

Dalším účinným nástrojem v boji proti plevelu je kombinace octa a vody. Tuto směs připravíte v poměru 1:3. Ocet působí jako přirozený herbicid, který narušuje růst plevelu. Důkladně zalijte místa, kde se plevel vyskytuje a sledujte, jak postupně usychá.

Alkohol

Další efektivní metodou je využití alkoholu. Stačí smíchat 30 ml vodky s 3 dl vody, přidat trochu mýdla a připravenou směs zalijete plevel. Alkohol působí dehydratací, což způsobuje uschnutí rostlin.

Mulčování jako prevence

Mulčovací kůra může být efektivním způsobem, jak zabránit výskytu plevelu na vaší zahradě. I když je kupovaná kůra poměrně drahá, můžete si ji snadno připravit sami. Listí a posečenou trávu ze zahrady rozložte mezi řádky na záhonech. Pokud máte možnost získat piliny nebo slámu, využijte ji.

Foto: Shutterstock

Autor: Kristýna Lorencová

Redaktorka serveru AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments