Kdy se v noci probouzíte? Podle času můžete zjistit, jaký zdravotní problém vás trápí

Kvalitní, dostatečně dlouhý a nepřerušovaný spánek je pro naše fyzické i duševní zdraví nepostradatelný. Jenže většina z nás spí málo, v noci se budíme a hledáme důvody neklidu.

Pokud večer padáte únavou, ale nedaří se vám hned usnout a v noci se často budíte, třeba i ve stejný čas, dává vám tělo najevo, že něco není v pořádku. Zaměřte se na to, v kterou noční hodinu se budíte nejčastěji. Tradiční čínská medicína uvádí, že každý problém souvisí s konkrétním orgánem v těle.

Problém s usínáním mezi 9 až 10 večer

Pokud chodíte spát pravidelně kolem 9 až 10 večer, protože je spánek do půlnoci nejkvalitnější, ale i tak máte problém s usínáním, je na vině nahromaděný stres. Starost o rodinu, stres v práci a řešení mnoha úkolů najednou. To mysl zaměstnává natolik, že se večer mozek dlouho dostává do klidu.

Večerní meditace

Zaveďte pro klidné usínání večerní meditace. Vyhraďte si chvilku jen pro sebe a uveďte tělo i mysl do klidu. Zapomeňte na starosti a povinnosti, soustřeďte se na vědomé dýchání. Přínosný může být i poslech relaxační hudby. Provádějte alespoň půl hodiny až hodinu před ulehnutím.

Probouzení mezi 11. večer a 1. hodinou ráno

Pokud se probouzíte mezi 11. večerní a 1. ráno, souvisí to se žlučníkem a emocemi. Žlučník má na starost vášeň, jednání a asertivitu. Když jsme plaší, vášniví či nerozhodní, nejsme v rovnováze a je třeba dát žlučník do pořádku. Pomůže rozmarýn, bazalka, měsíček, řepík i čaj antichol.

Probouzení mezi 1. a 3. hodinou ranní

Pokud jste plní trápení, zlosti a hněvu, který je spojen s játry, budíte se mezi 1. a 3. hodinou ráno. Když stavy hněvu neumíme přirozeně ventilovat, vše se vám v průběhu času ukládá v játrech. Nahromaděný hněv se ozývá právě v noci. Dbejte na pestrou stravu a pročistěte svá játra.

Probouzení mezi 3. a 5. ráno

V tuto dobu jsou v těle nejaktivnější plíce. V tradiční čínské medicíně jsou zodpovědné za pohyb energie v těle a silnou imunitní ochranu. Většinou jsou tyto potíže následkem deprese a zármutku. Pokud procházíte těžkým obdobím, se kterým se neumíte vypořádat, může se to projevovat probouzením mezi třetí a pátou ráno.

Probouzení mezi 5. a 7. ráno

Pokud se mezi pátou až sedmou ráno budíte, máte příliš aktivní střevní systém spojený s emocionálními bloky. Jste zranění, bojíte se důvěřovat, jste plní strachu a nechcete riskovat. To způsobuje nerovnováhu v tlustém střevě. Omezte nevhodné potraviny a pročistěte střeva. Fyzická funkce střev je spojena s duchovním aspektem a duševní pohodou.

Foto: Shutterstock

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments