Když je dítě náměsíčné. Můžeme mu nějak pomoct?

Určitě se vám to taky stalo – probudili jste se na jiném místě, než kam jste večer usínali. Nebo jste slyšeli vedle v pokoji chodit sourozence, i když jste moc dobře věděli, že zaručeně spí. S náměsíčností jste se zkrátka jednoznačně setkali. Náměsíčnictví nebo taktéž náměsíčnost či náměsíčné stavy se řadí k poruchám spánku, konkrétně se jedná o stav narušení vědomí projevující se ve spánku. U náměsíčnictví lidé úplně nespí, ale ani nejsou vzhůru – pohybujeme se tedy na hranici bdělosti a spánku. Náměsíčné bývají nejčastěji děti, z aktuálních průzkumů vyplývá, že až třicet procent dětí je dnes náměsíčných. Otázkou tedy je, můžeme dětem či i dospělým nějak pomoct?

Náměsíčné stavy se mohou objevit kdykoli během dětství. Náměsíční lidé nejčastěji brumlají a chodí po místnosti, stává se také, že pacienti i přemísťují  nábytek, chodí na toaletu či v nejhrůznějších případech mohou i vyskočit z okna, pokud je otevřené. Pokud se náměsíčné stavy začnou u dětí vyskytovat často, je sice dobré zamířit k lékaři, ale všichni lékaři jsou zastáncem toho názoru, že náměsíčné stavy do dospělosti odezní. Teprve v případě, že by náměsíčnost nezmizela, je třeba vyhledat odbornou pomoc.

Kdo bývá nejčastěji náměsíčný?

Nejčastěji jsou náměsíční lidé, kteří jsou citliví, které trápí stres a úzkost. Samozřejmě i v tomto případě hraje hlavní roli dědičnost a geny. Je ale třeba uvést na pravou míru, že nelze stoprocentně říct, co je původcem náměsíčných stavů, často trpí náměsíčnictvím i lidé, kteří nejsou citliví a ani to nemají v genech.

Jak se náměsíčnost léčí?

Pokud se na základě vyšetření ze spánkové laboratoře potvrdí, že pacient skutečně trpí náměsíčností, jsou mu doporučena mnohá opatření. Například se musí z okolí pacientovy postele odstranit všechny ostré předměty, také se musí zamykat dveře a zavírat okna. Taktéž se pacientům doporučuje spát během dne, pokud si odpoledne dají “dvacet”, sníží se tím výskyt hlubokých spánkových stádií během noci. Právě v hlubokém spánku se náměsíčnost projevuje.

Autor: Tereza Čierníková

Pro magazín AAzdraví píše od srpna roku 2018. Milovaná práce jí každý den umožňuje nahlížet na zajímavá témata a také se věnovat koníčkům v podobě plavání a čtení.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments