Čechům zruší rodná čísla. A ještě za to budou muset zaplatit balík. Tohle vážně ne, přátelé

Nad některými nápady státu opravdu nezbývá než kroutit hlavou. V době, kdy máme všichni hluboko do kapsy, se nějaká partička rozhodne, že rodná čísla už prostě nejsou v kurzu, a tak je nahradí něčím jiným, tedy takzvanými identifikátory.

Vymýšlejí nesmysly

Přijde vám to jako úplně zbytečné? Jako něco, po čem nikdo nevolá ani netouží? Máte pravdu, ale zjevně si na tom také někdo pořádně nahrabe. Vždyť společnost Grant Thornton odhadla, že tato zásadní, byť naprosto zbytečná změna, by měla vyjít na nějakých 56 miliard korun. To není vůbec málo peněz. Jde o téměř dvě třetiny toho, co má přinést konsolidační balíček. Tak proč si raději neodpustit podobné hlouposti?

Nenajde se snad nikdo, kdo by změnu rodných čísel, která navíc zůstanou zachována jako matriční výdaj, podporoval. Mezi největší kritiky potom patří ekonomové a také veřejnost, které se to týká nejvíce. Aktuálně se počítá s tím, že by ke změně mohlo dojít už v roce 2025.

Stát by za tuto změnu zaplatil přibližně 15 miliard korun. Mnohem horší dopady by to ale mělo na soukromý sektor, tedy nás všechny. Ten by to vyšlo na 41 miliard korun. Jde totiž o to, že by se musely změnit doslova všechny informačně technologické systémy, které aktuálně počítají právě s rodnými čísly.

Foto: Shutterstock

Zase další náklady

Musel by se také vytvořit zcela nový systém, který bude spravovat Digitální a informační agentura, což znamená najímání další spousty úředníků. Už teď je přitom stát kritizován za to, že je přebobtnalý a že by měl spíše propouštět. Jak vidno, raději se bude rozšiřovat.

Bohužel se zdá, že máme reprezentaci, která řeší problémy, které ve skutečnosti nikoho nezajímají, a to v době, kdy hoří všechno možné. Proč se někdo nezabývá raději tím, jak lidem zlevnit potraviny nebo zajistit cenově dostupnější energie, které jsou pořád velmi drahé?

Foto: Shutterstock

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Dlouhodobě se zajímá o spotřebitelská a ekonomická témata, která mají vliv na životy lidí. Prošla řadou médií, kde získala velké množství zkušeností o tom, co je opravdu důležité.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments