Klíšťata se probouzejí. Seznamte se s nemocemi, které přenášejí a poznejte jejich příznaky včas

Někdy má jen několik milimetrů, a přesto umí zabíjet. Infikovaná klíšťata jsou nebezpečná. Příznaky závažných onemocnění se mohou objevit až za několik týdnů.

Malá, krvelačná, nebezpečná

Vrátit se z procházky s klíštětem není nic neobvyklého. Obvykle stačí trocha krému, kroucení a desinfekce a problém je odstraněn. Co ale v případě, kdy jste si domů přinesli klíště infikované? Klíšťata nepřenáší jen boreliózu nebo klíšťovou encefalitidu.

Klíště v žádném případě nepodceňujte. Může vám změnit život. / Foto: Shutterstock

Symptomy si spojte s klíštětem

Pokud se vám po klíštěti objeví velký zarudlý flek s bílým místem uprostřed, kůže nepřiměřeně svědí nebo máte dokonce teplotu, zpravidla neváháte a vydáte se k lékaři. Často se ale stává, že se příznaky objeví až za několik týdnů u některých onemocnění až za několik měsíců. Pak je těžké v mysli vystopovat konkrétního viníka.

Známé jsou i případy, kdy lidé byli nakaženi klíštětem, aniž by zaznamenali jeho kontakt. To v případě, kdy se klíště napilo a opustilo hostitele ještě před násilným vytažením.

Zákeřná borelióza a encefalitida

Nejčastěji jsou infikovaná klíšťata zdrojem boreliózy nebo klíšťové encefalitidy. V obou případech se osoby cítí trvale unavené, trpí bolestmi hlavy nebo bolestmi kloubů. Při závažnějším průběhu jsou osoby velmi citlivé na světlo. Testem nemoci je výzva, aby se dotyčná osoba dotkla branou hrudníku.

U boreliózy je možné léčení antibiotiky. Při následné péči se doporučuje pročištění organizmu. Klíšťová encefalitida vyžaduje obvykle hospitalizaci.

Jednoznačný příznak klíštěte infikovaného lymeskou boreliózou. / Foto: Shutterstock

Ehrlichióza je závažná nejen v těhotenství

Klíště přenáší také infekční onemocnění zvané ehrlichióza. Původcem je bakterie ehrlichie. Ta napadá bílé krvinky a ničí je. Organizmus pak ztrácí svou obrannou funkci. Objevuje se onemocnění s horečkami, které může mít závažné důsledky zejména v těhotenství. Při onemocnění trpí osoby bolestmi svalů, hlavy, břicha. Jsou malátní, provází je nutkání na zvracení a výjimkou není ani ochrnutí svalů. V ranných stádiích se ehrlichióza léčí antibiotiky.

Tularémie od klíštěte i od komára

Zajíci, veverky, myši a jeleni mohou být napadeni tularémií. Bakteriální onemocnění pak komáři nebo klíšťata přenášejí na lidi. Bakterie napadá kůži, střeva, oči, ale i lymfatické uzliny a plíce. Podle zasaženého orgánů má tularémie různé projevy, ty zpravidla doprovází horečka, průjem a zvracení. Onemocnění se hůře diagnostikuje a je nutné léčit jej podáním antibiotik.

Řada nemocí, které klíště přenáší, se projevuje bolestí hlavy a malátností. / Foto: Shutterstock

Další onemocnění přenášená klíšťaty:

  • Babesióza – projevuje se nechutenstvím, bolestmi kloubů a svalů, dušností, depresí, únavou.
  • Bartonelóza – zasahuje kůži a vnitřní orgány, projevuje se horečkami, zduřením uzlin, je původcem očních infekcí a onemocnění srdce.

Sledujte ránu od klíštěte

Ještě měsíc po kousnutí je vhodné sledovat místo, kde došlo ke kontaktu s klíštětem. Místo musí být bledé, bez červených kruhů.

Foto: Shutterstock, zdroj: Mayo Clinic

Autor: Veronika Majerová

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments