Postupná proměna těla, která nastane po típnutí poslední cigarety. Takto se obnoví orgány

Přestože je škodlivost kouření známá, stále jde o jednu z hlavních příčin úmrtí na celém světě. Víte, jak se postupně začne měnit tělo po poslední cigaretě?

Na světě kouří přes 1,1 miliardy lidí a počet stále roste. Kouření je hlavním rizikovým faktorem mnoha závažných onemocnění. Napadá dutinu ústní, plíce, kůži, ledviny i reprodukční orgány, způsobuje infarkty, mrtvice, oční problémy i vrásky. Má neblahý ekonomický dopad na peněženku. Co se stane s tělem, když skončíme s kouřením?

Po 1 hodině

Už po 20 minutách od poslední cigarety srdeční frekvence poklesne a vrátí se do normálu. Krevní tlak také začíná klesat a krevní oběh se zlepšuje.

Po 12 hodinách

Oxid uhelnatý v cigaretovém kouři je škodlivý až smrtelný, protože zabraňuje pronikání kyslíku do plic a krve. Tělo se však od něj očistí již po 12 hodinách.

Po 1 dni

Riziko srdečního infarktu se začíná snižovat. Snižuje se krevní tlak a klesá riziko mozkové příhody. Už po jednom dni bez kouření se zvýší hladina kyslíku v těle.

Po 2 dnech

Kouření poškozuje nervová zakončení odpovědné za čichové a chuťové vjemy. Již po 2 dnech dojde ke zlepšení čichu a chuťové pohárky se proberou k životu.

Po 3 dnech

V těle se vyčerpají hladiny nikotinu. U většiny lidí dojde ke změně nálady, podrážděnosti a silným bolestem hlavy. Abstinenční příznaky velmi rychle odezní.

Po 1 měsíci

Plíce se zahojí a kapacita plic se zlepší. Zmírní se kašel a lidé jsou méně zadýchaní. Zvýší se sportovní vytrvalost, můžete opět začít s běháním či skákáním.

Foto: Shutterstock

Po 1 až 3 měsících

Následujících několik měsíců se krevní oběh neustále nadále čistí a zlepšuje.

Po 9 měsících

Plíce se pomalu uzdravují. Jemné vlasové struktury uvnitř plic se zotavují z cigaretového kouře, který se v nich usadil. Uvolňují hlen z plic a bojují s infekcemi.

Po 1 roce

Riziko koronárních srdečních chorob se sníží na polovinu.

Po 5 letech

Toxinů z cigaret způsobují zúžení tepen a krevních cév, což vede ke vzniku krevních sraženin. Po 5 letech se tělo samo zotaví a tepny a cévy se opět začnou rozšiřovat.

Po 10 letech

Pravděpodobnost vzniku rakoviny plic a smrti se sníží na polovinu ve srovnání s lidmi, kteří kouří dál a rakoviny úst, hrdla a pankreatu významně klesne.

Po 15 letech

Po této době je pravděpodobnost vzniku koronárních srdečních chorob ekvivalentní nekuřákům. Sníží se i riziko vzniku rakoviny slinivky.

Po 20 letech

Klesne riziko úmrtí na příčiny spojené s kouřením, včetně plicních chorob a rakoviny na úroveň toho, co nikdy v životě nekouřil. Každý rok nekouření zlepšuje zdraví.

Foto: Shutterstock, zdroj: Healthline

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments