Pro koho je vhodné nitroděložní tělísko a komu způsobí komplikace?

Jedna z forem účinné antikoncepce je nazývána jako “nitroděložní tělísko”. Jedná se o malého pomocníka do tvaru písmene “T”, který lékař zavede do pochvy. Díky tomuto malému tělísku zabráníte početí a nemusíte se uchylovat k pilulkám nebo jiným antikoncepčním formám. I když má tělísko velmi mnoho kladných vlastností, je třeba zmínit i jeho rizika.

Zvažujte jej až po dětech

Jelikož se jedná o lékařský zákrok, který může v některých případech způsobit komplikace, je vhodné se k této možnosti uchylovat až po porodu. V některých případech je nabízena možnost zavedení již před porodem pomocí speciálního tělíska. Mimoto jde také o cizí těleso, které tělo nemusí přijmout.

Jak přesně tělísko funguje

Na výběr je v současné době z hormonálního či nehormonálního tělíska. V případě hormonálního je početí zabráněno pomocí uvolňování hormonu do těla. Druhá varianta je opatřena drátkem z kvalitního kovu (zlato, stříbro), který zabraňuje početí.

Výrobci společně s antikoncepčním účinkem uvádějí výhody, které by měly pozitivně ovlivnit prostor dělohy. Zda je tomu tak ve skutečnosti je otázkou, jelikož se o tomto faktu přou odborníci již delší dobu. Záleží proto k jakému názoru se přikloníte.

Kdy se rozhodnout pro nitroděložní tělísko?

Pokud jste ještě nerodila, volte spíše variantu hormonálního tělíska. Pokud ano, výběr záleží na vás. Zavedení a běžná funkce by měla být naprosto bezbolestná. Nezapomínejte také, že tato forma antikoncepce ani zdaleka nechrání před různými pohlavními chorobami. Pečlivě tedy zvažujte, zdali máte stálého partnera, kterému můžete věřit. V opačném případě se chraňte dalšími způsoby, abyste předešly nákaze.

Jako výhoda se může jevit  fakt, že s použitím této formy antikoncepce odpadá každodenní trápení s polykáním pilulek. Tělísko je třeba hlídat jen minimálně a na lékaře se obrátit v případě, pokud pociťujete jeho přítomnost při běžném fungování nebo milování s partnerem.

Poraďte se s lékařem

U svého lékaře nezapomeňte zmínit všechny choroby a zdravotní obtíže, kterými jste trpěla v minulosti. Díky nim může zvážit, zdali je tělísko vhodné právě pro vás.

Mohlo by vás zajímat

Loading...

Autor: Tereza Hotovcová

Zdravý životní styl a objevování nových receptů je něco, co ji vždy naplňovalo, a proto se zde s vámi dělí o své poznatky.

12
Komentujte

avatar
10 Komentářová vlákna
2 Odpovědi ve vlákně
1 Sledující
 
Nejsledovanější komentář
Nejžhavější komentářové vlákno
12 Autoři komentářů
Tereza HotovcováSofieee5žena před porodemLucieJitka Autoři posledních komentářů
  Odebírat  
Upozornit na
Sofieee5
Host
Sofieee5

Nikdy více neustále jsem jen špinila…. Po 2letech jsem ho nechala vytáhnout s mám klid.

Doporučujeme

loading...