Pro koho je vhodné nitroděložní tělísko a komu způsobí komplikace?

Jedna z forem účinné antikoncepce je nazývána jako “nitroděložní tělísko”. Jedná se o malého pomocníka do tvaru písmene “T”, který lékař zavede do pochvy. Díky tomuto malému tělísku zabráníte početí a nemusíte se uchylovat k pilulkám nebo jiným antikoncepčním formám. I když má tělísko velmi mnoho kladných vlastností, je třeba zmínit i jeho rizika.

Zvažujte jej až po dětech

Jelikož se jedná o lékařský zákrok, který může v některých případech způsobit komplikace, je vhodné se k této možnosti uchylovat až po porodu. V některých případech je nabízena možnost zavedení již před porodem pomocí speciálního tělíska. Mimoto jde také o cizí těleso, které tělo nemusí přijmout.

Jak přesně tělísko funguje

Na výběr je v současné době z hormonálního či nehormonálního tělíska. V případě hormonálního je početí zabráněno pomocí uvolňování hormonu do těla. Druhá varianta je opatřena drátkem z kvalitního kovu (zlato, stříbro), který zabraňuje početí.

Výrobci společně s antikoncepčním účinkem uvádějí výhody, které by měly pozitivně ovlivnit prostor dělohy. Zda je tomu tak ve skutečnosti je otázkou, jelikož se o tomto faktu přou odborníci již delší dobu. Záleží proto k jakému názoru se přikloníte.

Kdy se rozhodnout pro nitroděložní tělísko?

Pokud jste ještě nerodila, volte spíše variantu hormonálního tělíska. Pokud ano, výběr záleží na vás. Zavedení a běžná funkce by měla být naprosto bezbolestná. Nezapomínejte také, že tato forma antikoncepce ani zdaleka nechrání před různými pohlavními chorobami. Pečlivě tedy zvažujte, zdali máte stálého partnera, kterému můžete věřit. V opačném případě se chraňte dalšími způsoby, abyste předešly nákaze.

Jako výhoda se může jevit  fakt, že s použitím této formy antikoncepce odpadá každodenní trápení s polykáním pilulek. Tělísko je třeba hlídat jen minimálně a na lékaře se obrátit v případě, pokud pociťujete jeho přítomnost při běžném fungování nebo milování s partnerem.

Poraďte se s lékařem

U svého lékaře nezapomeňte zmínit všechny choroby a zdravotní obtíže, kterými jste trpěla v minulosti. Díky nim může zvážit, zdali je tělísko vhodné právě pro vás.

Autor: Tereza Málková

Zdravý životní styl a objevování nových receptů je něco, co ji vždy naplňovalo, a proto se zde s vámi dělí o své poznatky.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
12 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments