Pro koho je vhodné nitroděložní tělísko a komu způsobí komplikace?

Jedna z forem účinné antikoncepce je nazývána jako “nitroděložní tělísko”. Jedná se o malého pomocníka do tvaru písmene “T”, který lékař zavede do pochvy. Díky tomuto malému tělísku zabráníte početí a nemusíte se uchylovat k pilulkám nebo jiným antikoncepčním formám. I když má tělísko velmi mnoho kladných vlastností, je třeba zmínit i jeho rizika.

Zvažujte jej až po dětech

Jelikož se jedná o lékařský zákrok, který může v některých případech způsobit komplikace, je vhodné se k této možnosti uchylovat až po porodu. V některých případech je nabízena možnost zavedení již před porodem pomocí speciálního tělíska. Mimoto jde také o cizí těleso, které tělo nemusí přijmout.

Jak přesně tělísko funguje

Na výběr je v současné době z hormonálního či nehormonálního tělíska. V případě hormonálního je početí zabráněno pomocí uvolňování hormonu do těla. Druhá varianta je opatřena drátkem z kvalitního kovu (zlato, stříbro), který zabraňuje početí.

Výrobci společně s antikoncepčním účinkem uvádějí výhody, které by měly pozitivně ovlivnit prostor dělohy. Zda je tomu tak ve skutečnosti je otázkou, jelikož se o tomto faktu přou odborníci již delší dobu. Záleží proto k jakému názoru se přikloníte.

Kdy se rozhodnout pro nitroděložní tělísko?

Pokud jste ještě nerodila, volte spíše variantu hormonálního tělíska. Pokud ano, výběr záleží na vás. Zavedení a běžná funkce by měla být naprosto bezbolestná. Nezapomínejte také, že tato forma antikoncepce ani zdaleka nechrání před různými pohlavními chorobami. Pečlivě tedy zvažujte, zdali máte stálého partnera, kterému můžete věřit. V opačném případě se chraňte dalšími způsoby, abyste předešly nákaze.

Jako výhoda se může jevit  fakt, že s použitím této formy antikoncepce odpadá každodenní trápení s polykáním pilulek. Tělísko je třeba hlídat jen minimálně a na lékaře se obrátit v případě, pokud pociťujete jeho přítomnost při běžném fungování nebo milování s partnerem.

Poraďte se s lékařem

U svého lékaře nezapomeňte zmínit všechny choroby a zdravotní obtíže, kterými jste trpěla v minulosti. Díky nim může zvážit, zdali je tělísko vhodné právě pro vás.

Mohlo by vás zajímat

Autor: Tereza Hotovcová

Narodila se v devadesátých letech do světa veřejného internetu, prostřednictvím něhož se stala redaktorkou a s pomocí střední školy také grafickou designérkou. Nyní je studentkou UK, kde se věnuje historii, umění a náboženství. Zdravý životní styl a objevování nových receptů je něco, co ji vždy naplňovalo, a proto se zde s vámi dělí o své poznatky.

12
Komentujte

avatar
10 Komentářová vlákna
2 Odpovědi ve vlákně
1 Sledující
 
Nejsledovanější komentář
Nejžhavější komentářové vlákno
12 Autoři komentářů
Tereza HotovcováSofieee5žena před porodemLucieJitka Autoři posledních komentářů
  Odebírat  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Sofieee5
Host
Sofieee5

Nikdy více neustále jsem jen špinila…. Po 2letech jsem ho nechala vytáhnout s mám klid.

žena před porodem
Host
žena před porodem

Tento článek má úplně nulovou hodnotu. Že tělísko je vhodné až po porodu, je názor z devadesátých let, kdy zdaleka nebylo k výběru tolik typů tělísek. Stejně tak, že pro ženy před porodem je vhodnější hormonální tělísko – zdroj nikde? Není totiž jediný důvod.

Slečno Terezo, vybírejte si témata, na která máte znalosti.. nebo se déle věnujte přípravě.

Jitka
Host
Jitka

Po zavedení tělíska Levoset jsem měla občas píchání v podbřišku a po devíti měsících po vyšetřením mě lékař zjistit, že tělísko mám v dutině břišní. Následovala operace, kdy tělísko vyjmuli.

Petra
Host
Petra

Dobrý den, i já bych se ráda podělila o zkušenosti s tělískem Mirena. Je mi 33 let, mám 2 děti a po druhém porodu mi gynekolog doporučil tělísko Mirena. Zavedení bylo bezbolestné, trochu jsem špinila, poté následovaly 2 měsíce špinění některé dny více, některé dny méně. Když se vše ustálilo po dvou měsící byla jsem naprosto spokojená. Menstruace úplně vymizela. Uběhl rok od zavedení tělíska a mě postihla prudká bolest v podbřišku. Nemohla jsem se narovnat, nadechnout do břicha bylo nemožné. Po příjezdu do nemocnice, následné hospitalizaci a operaci, mi bylo tělísko vyndáno, byl mi odebrán vaječník i s vejcovodem.… Číst vice »

Dana
Host
Dana

Dobra sprava

Lucie
Host
Lucie

Jsem 4 dny po zavedení Mireny, je mi 36 let, dvě děti. Zavedení trochu nepříjemné, ale dá se to vydržet. V ten den jsem měla silnější bolesti jako při MS , druhý den už to bylo lepší a třetí už jsem necítila nic . Při sexu jsem tělísko necitila a manžel také ne . Zatím je tedy vše v pořádku, snad tomu tak bude i nadále.

Sava Mervartová
Host
Sava Mervartová

Tělísko se zavádí do dělohy ne do pochvy 🙉

Lucie
Host
Lucie

Přesně tak

Eli97
Host
Eli97

Je mi 21 let, děti nemám a mám už 9 měsíců nehormonalni tělísko Gynefix mini. Některé ženy se chránit hormonalne že zdravotních důvodů nemohou či hormony nechtějí – já jsem případ obou variant. Co se týče zavádění tak to bylo to nejbolestivejsi co jsem ‘tam’ kdy zažila ale bylo to rychle a nebyli žádné komplikace jak mě někteří kvůli věku varovali a dokonce mě chtěli dát pod narkózu. Po zavedení 2 týdny neprijemne, po menzes se vše srovnalo. Menstruace prostě bolí, ale beru to jako přirozenou věc kterou mi nepřijde správně se jakkoliv hormonalne snažit upravovat pokud to jde s… Číst vice »

Bára Z.
Host

Prášky jsou stejně nejlepší!

Hana Pekárková
Host
Hana Pekárková

Dobrý den, článek působí tak, jako by o problematice autorka mnoho nevěděla. Nitroděložní tělíska už dávno nejsou jen tvaru “T”. Dále celý odstavec “Zvažujte jej až po dětech” je velmi zavádějící. Váš gynekolog vám jistě potvrdí, že již existuje i více variant nitroděložních tělísek pro dosud nerodivší ženy. Dále vaše formulace podbízí čtenáři, že tělo ženy, která ještě nerodila nemusí tělísko přijmout. Tělísko však nemusí přijmou ani tělo ženy po porodu. Ráda bych proto věděla, zda existuje nějaká studie, která by podpořila vámi podbízenou informaci, že tělísko spíše vypudí tělo ženy, která dosud nerodila. “Pokud jste ještě nerodila, volte spíše… Číst vice »