Práce na počítači škodí očím. Jak jim ulevit?

Bez počítače to dnes nejde. Je to pracovní nástroj i společník pro odpočinek a zábavu. U počítače trávíme více než deset hodin denně. Nesmíme přestat myslet na to, že stále upřený zrak na obrazovku monitoru škodí očím. Jak se o zrak dobře starat a jak ulevit namáhaným očím?

Nebezpečí pro vaše oči

Dlouhodobě probíhají výzkumy ohledně vlivu ultrafialového záření na zrak i na náš mozek. Také je možné zakoupit nejrůznější pomocníky a filtry, které pomáhají negativní vliv záření minimalizovat. Problém však není jen samotné záření obrazovky. Mnohem větším problémem je způsob, jakým obrazovku počítače sledujeme. Pokud pracujeme na počítači nelze se ubránit tomu, že budeme mít upřený pohled. Snižujeme frekvenci mrkání a máme dlouhodobě zaměřenou pozornost jen do jednoho bodu. To nesvědčí očním svalům a způsobuje vysychání očí.

Co dělat, jakmile musíte zapnout počítač

Samozřejmě by bylo nejlepší radou snížit dobu, kterou u počítače strávíte, ale to velmi často není možné. Co ale možné je, je zařazování pravidelného cvičení vašich očí, během práce. Začněte u toho, že budete myslet na častější frekvenci mrknutí. Správně bychom měli mrknout alespoň jednou za deset vteřin. Dalším cvikem je střídání míst, kam upíráte zrak. Přerušujte práci a na chvíli věnujte pozornost jiné části místnosti. Dívejte se na předmět, který je vzdálený alespoň tři metry. Pomůže pohled na bílou zeď nebo obraz na zdi. Stačí několik vteřin a můžete se opět věnovat práci. Kdo má možnost, měl by se často dívat z okna, nejlépe do zeleně. Takovou přestávku můžete zařadit vždy, když na chvíli přemýšlíte. Důležité je, pracovat u obrazovky bez přerušení maximálně jednu hodinu. Poté alespoň na tři minuty odejít a teprve po pár minutách se k počítači vrátit.

Oční cviky, které uleví

Otočte zrak od obrazovky počítače a podívejte se zpříma před sebe. Poté zvedněte oči nahoru a za několik vteřin zase dolů. Následně zcela doleva a doprava. Poslední fázi je prostřídání pohledu před sebe a do dáli. Tuto sérii několikrát zopakujte, vždy pohybujte jen očima, nikdy hlavou. Tím jste procvičili všechny oční svaly. Pohyb musí být jemný a plynulý. Vhodným uvolněním je i jemné promnutí dlaněmi. Dlaně zahřejte a překryjte jimi zavřené oči. Na oči netlačte a vybavte si některou z příjemných vzpomínek. Tímto způsobem bude odpočívat nejen zrak, ale i vaše mysl. Cviky nejsou časově náročné a na konci dne vás čeká mnohem menší únava!

Autor: Veronika Majerová

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.