Oblíbená banka v Česku byla nečekaně vykradena. Ztratila se kvanta peněz, všechno ututlali

Možná si říkáte, že bankovní loupeže už jsou definitivně věcí minulosti. Dnešní pobočky bank jsou tak dobře zabezpečené, že si na ně nikdo netroufne. Nehledě na to, že fyzicky už se tam neschraňuje tolik peněz jako dříve, takže se taková akce ani nemusí vyplatit.

Nechtějí o tom mluvit

To ovšem neznamená, že stále neexistují kriminální živly, které by rády přišly velmi rychle k penězům. Dnes už se ovšem takové loupeže dělají digitálně a je pravdou, že jich zřejmě není tolik, jelikož se o nich nedozvídáme. Nebo nějaké existují, ale banky o nich potom raději neinformují, aby náhodou neinspirovaly k podobným činům ještě někoho dalšího?

Je to rozhodně k zamyšlení, protože na světlo světa nedávno vyplula informace o tom, že oblíbená banka Revolut, která provozuje stejnojmennou finanční aplikaci, byla vykradena a zmizely z ní v přepočtu stovky milionů korun. Banka má stovky tisíc klientů i v České republice. A tady skutečně došlo k tomu, že samotná banka raději všechno ututlala a média na věc přišla po vlastní ose.

Je třeba říct, že nedošlo ke ztrátě peněz klientů, to by bylo ještě mnohem horší. Poškozenou stranou byla samotná banka, jelikož celá loupež byla postavena na zneužití chyby v systémech, které tato banka několik měsíců měla.

Peníze jsou pryč

Vše bylo způsobeno rozdílem mezi evropským a americkým platebním systémem. Způsobilo to skutečnost, že když byly Revolutem určité transakce odmítnuty, došlo k tomu, že adekvátní suma byla refundována zpět na konto, přestože v důsledku zamítnuté transakce nebyla nikdy uhrazena. V podstatě si to lze představit tak, že na účtu vám tak neustále přibývaly peníze, které vám ale pochopitelně nepatřily.

Čtěte také: Velká česká banka začala lidem rušit účty. Neuděláte s tím nic, peníze si dejte doma pod polštář

Podle informací deníku Financial Times se tímto způsobem podařilo zcizit neuvěřitelných 23 milionů dolarů, tedy nějakých 500 milionů korun. Pro zajímavost, jde o dvě třetiny zisku, který Revolut vykázal. Vše mělo trvat několik měsíců, než si toho někdo všimnul a bezpečnostní chybu odstranil. Peníze ale už pochopitelně zmizely, jelikož byly postupně vybírány z bankomatů.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Arbitr
Arbitr
20 dní

A to se v postatě moc neví o virtuálních měnách – dokud někdo nevypne proud” !