Konec mravenců a mšic. Fungují na ně 4 domácí prostředky, které zkušení zahrádkáři používají odnepaměti

Všichni víme, že jsme obklopeni přírodou. Co je ale moc, to je příliš. Mravenci a mšice na naše výpěstky prostě nepatří. Co zabírá?

Medovice, o kterou zahrádkář nestojí

Mšice a mravenci přicházejí ruku v ruce, mají mezi sebou symbiotický vztah. Mravenci si kolonie mšic chovají, láká je totiž jejich sladká šťáva, medovice, kterou mšice vylučují. Mšice ale nejsou na zahradách vítaným návštěvníkem. Kromě toho, že ubírají rostlinám jejich životodárnou šťávu, také roznášejí různé choroby. Rostlinám se následně kroutí listy a pomalu chřadnou.

Přírodní recepty zabírají

Naše babičky neměly při ruce chemické postřiky, kterými by kolonie mšic hubily. Proto se zaměřovaly na jejich splachování hadicí nebo případně na jejich sběr. Pomáhaly ale také osvědčené recepty. Ty si ostatně vyzkoušíme i nyní. Co zabírá?

Tabákové listy zahubí nechtěné návštěvníky

Nechejte zhruba 20 deka tabákových listů louhovat v pěti litrech vody. Druhý den přidejte dalších pět litrů a vodu vařte dvě hodiny. Až tabákový odvar vychladne, dejte jej do rozprašovače. A hurá na mšice!

Heřmánek mšice nesnášejí

Nabídněte otravnému hmyzu ještě jednu pochoutku, kterou nemá vůbec rád. 10 deka sušeného heřmánku ponechte louhovat v litru vody půl dne. Poté přidejte 12 gramů mýdla na praní, které do směsi nastrouháte. Přidejte tři litry vody a zamíchejte. Dobře promíchanou směs stříkejte na postižená místa.

Foto: Shutterstock

Česnek je odradí od dalšího postupu

20 deka rozmačkaného česneku přelijte litrem vody. Nechejte směs louhovat po dobu čtyř dnů. Výluh následně nařeďte v deseti litrech vody a směs dobře promíchejte. Postřik na mšice je hotový.

Chilli se raději vyhnou

Nachystejte si 10 deka čerstvých chilli papriček a zalijte je litrem vody. Vařte je hodinu a poté ponechejte dva dny louhovat. Rozmixujte a přeceďte. Celý koncentrát následně nařeďte v 10 litrech vody a přidejte do něj 40 gramů nastrouhaného mýdla. Pořádně promíchejte a máte postřik na nevítané zelené hosty.

A je to. Po mšicích ani památky, mravenci se stěhují jinam.

Foto: Shutterstock, zdroj: Plantcaretoday, Gardenbetty

Autor: Tomáš Kavka

Redaktor serveru AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Tomáš
Tomáš
2 let

Tabákový postřik mi proti mšicím pomohl jen když jsem jej použil asi před 20 lety poprvé. Pak už nikdy. Česnek taky nic moc, bylo jich pak vždy jen o něco méně. Zkusím ještě ten heřmánek nebo chilli, díky za tip.