Už nebudeme muset nakupovat v Polsku a Německu?

Dlouho neviděnou vlnou zdražování si prochází doslova celý svět, ale aby toho nebylo málo, Česká republika z toho vychází velmi špatně. Například potraviny se zde zdražují významně nad poměry okolních zemí. Jakoby zde obchodníci využili svého postavení a ceny navýšili mnohem více než jinde.

Takhle to dál nejde

Když teď někdo vyrazí do obchodu a vidí tam třeba ceny vajec, cukru nebo másla, musí se mu z nich zatočit hlava. Není divu, že stále více lidí si proto potraviny obstarává v okolních zemích, jako je Polsko nebo Německo.

Pravdou je, že tam byly potraviny levnější vždy, ale teď se rozdíl skutečně zvýraznil. V Německu nakoupíte špičkovou kvalitu o deset dvacet procent levněji než srovnatelné zboží u nás. V Polsku to sice s kvalitou může být trochu horší, ale zase tu ušetříte klidně i více než třetinu za každý nákup.

V těchto zemích funguje trh se supermarkety tradičně lépe, ovšem tentokrát to ještě podpořila opatření, která se tam zavedla. V Německu je na potraviny výrazně nižší DPH než u nás a v Polsku ho na ty základní dokonce odpouští zcela.

Foto: Shutterstock

Může se to celé obrátit

Český stát tento trend dlouhodobě ignoroval, ačkoliv k němu byl vyzýván. Snížení daně z přidané hodnoty by lidem okamžitě ulevilo na platbách za potraviny, energie nebo pohonné hmoty. Tedy zcela zásadně. Teď se ale možná blýská na lepší časy, protože zodpovědní lidé vidí, jak jim utíkají peníze v zahraničí. Navíc Poláci už si stěžují, že jim Češi vybrakovávají obchody. Lepší by tedy bylo něco udělat na domácí půdě, aby se to omezilo.

Ministerstvo zemědělství již avizovalo, že snížení DPH je ve hře i v České republice. A to paradoxně v době, kdy se třeba v Polsku uvažuje o tom, že by došlo opět k narovnání stavu.

Nakonec by tak mohlo dojít k tomu, že potraviny v Česku zlevní, zatímco v Polsku zdraží. To by mohlo vymazat značnou část rozdílu, který mezi oběma zeměmi panuje. A kdo ví, třeba začnou pro změnu přijíždět Poláci na nákupy k nám.

Zatím je vše ale v rovině úvah a je otázkou, kdy by se DPH na potraviny mohla případně snížit. Není také jasné o kolik a na jaké zboží by to platilo.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
34 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Kateřina
Kateřina
1 měsíc

Tak tohle je opravdu článek o ničem 🤣 pisatel neměl zjevně svůj den

Pavel
Pavel
2 měsíců

Z těchto a dalších důležitých faktů explicitně vyplývá, že vláda Fialy postupně a programově snižuje životní úroveň občanů. Vinni jsou i voliči vládních stran, které sestavily pětikoalici, ovšem k jejich uklidnění dodávám, že s nimi budou muset strpět razantní snižování i nevoliči vládních stran. Všichni se budeme topit ve vládní asociální žumpě. Možná o tohle šlo voličům Fialy a spol.

Toscana
Toscana
2 měsíců

Ministerstvo zemědělství již avizovalo, že snížení DPH je ve hře i v České republice. Zbytečné. Nic se nezlevní z důvodu sníżení DPH. Jedině tím, že to lidí nebudou kupovat. Což se už i děje.

Toscana
Toscana
2 měsíců
Reply to  Toscana

DPH zůstane v kapse výrobce a prodejce.

Pavla
Pavla
2 měsíců

Opravdu nesmysly. A pořád dokola. Navíc pokud by to chtěli udělat, udělali by to dávno. Ještě že mám za domem louku. Příští rok se můžu chodit pást, pokud vydržím zimu. 😆

.......
.......
2 měsíců

My kteří pracujeme v DE apod. tak stejně budeme nakupovat kvalitní potraviny v zahraničí a nějaké zlevnění potravin je nám ukradené, protože ta kvalita za ty peníze tam stojí…..

René
René
2 měsíců

Bohužel autor článku moc neví o čem píše.
1.) V Německu jsou potraviny vesměs kvalitnější ale levnější je odhadem maximálně třetina z celkového sortimentu.
2.) V Polsku jsou některé potraviny dokonce kvalitnější než v Německu (např. uzeniny či sýry – myšleno polský versus německý).
3.) V Polsku mají DPH na potraviny pouze 5% což znamená že při dnešním trendu často bezdůvodného zdražování se toto zdražení tak mnoho neprojeví aby se nám nevyplatilo nakupovat v Polsku (a především to nejsou jen potraviny co Češi v Pl nakupují).