Už nebudeme muset nakupovat v Polsku a Německu?

Dlouho neviděnou vlnou zdražování si prochází doslova celý svět, ale aby toho nebylo málo, Česká republika z toho vychází velmi špatně. Například potraviny se zde zdražují významně nad poměry okolních zemí. Jakoby zde obchodníci využili svého postavení a ceny navýšili mnohem více než jinde.

Takhle to dál nejde

Když teď někdo vyrazí do obchodu a vidí tam třeba ceny vajec, cukru nebo másla, musí se mu z nich zatočit hlava. Není divu, že stále více lidí si proto potraviny obstarává v okolních zemích, jako je Polsko nebo Německo.

Pravdou je, že tam byly potraviny levnější vždy, ale teď se rozdíl skutečně zvýraznil. V Německu nakoupíte špičkovou kvalitu o deset dvacet procent levněji než srovnatelné zboží u nás. V Polsku to sice s kvalitou může být trochu horší, ale zase tu ušetříte klidně i více než třetinu za každý nákup.

V těchto zemích funguje trh se supermarkety tradičně lépe, ovšem tentokrát to ještě podpořila opatření, která se tam zavedla. V Německu je na potraviny výrazně nižší DPH než u nás a v Polsku ho na ty základní dokonce odpouští zcela.

Foto: Shutterstock

Může se to celé obrátit

Český stát tento trend dlouhodobě ignoroval, ačkoliv k němu byl vyzýván. Snížení daně z přidané hodnoty by lidem okamžitě ulevilo na platbách za potraviny, energie nebo pohonné hmoty. Tedy zcela zásadně. Teď se ale možná blýská na lepší časy, protože zodpovědní lidé vidí, jak jim utíkají peníze v zahraničí. Navíc Poláci už si stěžují, že jim Češi vybrakovávají obchody. Lepší by tedy bylo něco udělat na domácí půdě, aby se to omezilo.

Ministerstvo zemědělství již avizovalo, že snížení DPH je ve hře i v České republice. A to paradoxně v době, kdy se třeba v Polsku uvažuje o tom, že by došlo opět k narovnání stavu.

Nakonec by tak mohlo dojít k tomu, že potraviny v Česku zlevní, zatímco v Polsku zdraží. To by mohlo vymazat značnou část rozdílu, který mezi oběma zeměmi panuje. A kdo ví, třeba začnou pro změnu přijíždět Poláci na nákupy k nám.

Zatím je vše ale v rovině úvah a je otázkou, kdy by se DPH na potraviny mohla případně snížit. Není také jasné o kolik a na jaké zboží by to platilo.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
33 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Kateřina
Kateřina
1 rok

Tak tohle je opravdu článek o ničem 🤣 pisatel neměl zjevně svůj den

Pavel
Pavel
1 rok

Z těchto a dalších důležitých faktů explicitně vyplývá, že vláda Fialy postupně a programově snižuje životní úroveň občanů. Vinni jsou i voliči vládních stran, které sestavily pětikoalici, ovšem k jejich uklidnění dodávám, že s nimi budou muset strpět razantní snižování i nevoliči vládních stran. Všichni se budeme topit ve vládní asociální žumpě. Možná o tohle šlo voličům Fialy a spol.

Toscana
Toscana
1 rok

Ministerstvo zemědělství již avizovalo, že snížení DPH je ve hře i v České republice. Zbytečné. Nic se nezlevní z důvodu sníżení DPH. Jedině tím, že to lidí nebudou kupovat. Což se už i děje.

Toscana
Toscana
1 rok
Reply to  Toscana

DPH zůstane v kapse výrobce a prodejce.

Pavla
Pavla
1 rok

Opravdu nesmysly. A pořád dokola. Navíc pokud by to chtěli udělat, udělali by to dávno. Ještě že mám za domem louku. Příští rok se můžu chodit pást, pokud vydržím zimu. 😆

.......
.......
1 rok

My kteří pracujeme v DE apod. tak stejně budeme nakupovat kvalitní potraviny v zahraničí a nějaké zlevnění potravin je nám ukradené, protože ta kvalita za ty peníze tam stojí…..