Už nebudeme muset nakupovat v Polsku a Německu?

Dlouho neviděnou vlnou zdražování si prochází doslova celý svět, ale aby toho nebylo málo, Česká republika z toho vychází velmi špatně. Například potraviny se zde zdražují významně nad poměry okolních zemí. Jakoby zde obchodníci využili svého postavení a ceny navýšili mnohem více než jinde.

Takhle to dál nejde

Když teď někdo vyrazí do obchodu a vidí tam třeba ceny vajec, cukru nebo másla, musí se mu z nich zatočit hlava. Není divu, že stále více lidí si proto potraviny obstarává v okolních zemích, jako je Polsko nebo Německo.

Pravdou je, že tam byly potraviny levnější vždy, ale teď se rozdíl skutečně zvýraznil. V Německu nakoupíte špičkovou kvalitu o deset dvacet procent levněji než srovnatelné zboží u nás. V Polsku to sice s kvalitou může být trochu horší, ale zase tu ušetříte klidně i více než třetinu za každý nákup.

V těchto zemích funguje trh se supermarkety tradičně lépe, ovšem tentokrát to ještě podpořila opatření, která se tam zavedla. V Německu je na potraviny výrazně nižší DPH než u nás a v Polsku ho na ty základní dokonce odpouští zcela.

Foto: Shutterstock

Může se to celé obrátit

Český stát tento trend dlouhodobě ignoroval, ačkoliv k němu byl vyzýván. Snížení daně z přidané hodnoty by lidem okamžitě ulevilo na platbách za potraviny, energie nebo pohonné hmoty. Tedy zcela zásadně. Teď se ale možná blýská na lepší časy, protože zodpovědní lidé vidí, jak jim utíkají peníze v zahraničí. Navíc Poláci už si stěžují, že jim Češi vybrakovávají obchody. Lepší by tedy bylo něco udělat na domácí půdě, aby se to omezilo.

Ministerstvo zemědělství již avizovalo, že snížení DPH je ve hře i v České republice. A to paradoxně v době, kdy se třeba v Polsku uvažuje o tom, že by došlo opět k narovnání stavu.

Nakonec by tak mohlo dojít k tomu, že potraviny v Česku zlevní, zatímco v Polsku zdraží. To by mohlo vymazat značnou část rozdílu, který mezi oběma zeměmi panuje. A kdo ví, třeba začnou pro změnu přijíždět Poláci na nákupy k nám.

Zatím je vše ale v rovině úvah a je otázkou, kdy by se DPH na potraviny mohla případně snížit. Není také jasné o kolik a na jaké zboží by to platilo.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
34 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Monika
Monika
2 měsíců

Zlevní a u nás?Jako vtip dobry 😂😂

Miroslav
Miroslav
2 měsíců

Snížení daně?-naprosty nesmysl,viz benzín,spotřebitel to skoro nepozná,a prodejcům se o to zvednou z peněz nás všech marže.Toto není cesta.

Any
Any
2 měsíců

Vždy se do Polska jezdilo, ještě za bývalého režimu, kvalita zboží je přijatelná, ceny lidové, nikdo se nemůže divit, že tam nakupujeme. Je vinou vlády, že je jim to jedno a nechávají nás vozit peníze do Polska.

Jitka
Jitka
2 měsíců

aazdraví.cz lživé a dezinformační članky jako vždy 🤮🤮

Jaroslav
Jaroslav
2 měsíců

Dokud tady budou vladnout nenazrani zlodeji tak bude vsechno stale horsi.Ale ono uz je to jedno.Jsme v pr……

egoist
egoist
2 měsíců

No mezi tím co jste dopsal poslední větu Polsku prodloužili potraviny bez DPH do konce pololetí 2023. Takže Polací ve frontách Billy nehrozí(už to je bizarní představa), mu he he

Lumir
Lumir
2 měsíců
Reply to  egoist

Přesně tak a to se nebudeme bavit o tom že u nás je jídlo méně kvalitní. Mu ha ha

Ivana
Ivana
2 měsíců

Kde na ty bludy chodíte!Tady se tomu člověk musí jen smát!U nás bude pořád draho pokud bude tato vláda!A jinak Poláci k nám jezdí nakupovat ,ale jen uhlí!
A co nechápu proč pořád kritizujte polské potraviny jak jsou nekvalitní!Tohle je holý nesmysl! Proč by svému lidu něco takového prodávali!??

František
František
2 měsíců

A zase uvažování , vysílání signálů, analizování a skutek utek. Než se ta naše pětidemoliční vláda rozhoupe tak bude po krizi.

Radomír
2 měsíců

Kecy v kleci ! Budeme vždy nejdražší zemi , máme zloděje u kormidla ! 😂

Michal
Michal
2 měsíců

Já bych tam v životě ani nejel stačí mi nakupovat v Cesku.

Ilona
Ilona
2 měsíců
Reply to  Michal

Já tam jezdím moc ráda, mám hezký výlet a při té příležitosti si koupím spoustu kvalitnějších a levnějších věcí. Teď hlavně i potravin.

Soson
Soson
2 měsíců
Reply to  Michal

Ty bys tam nejel a 50% jídla v Česku je z Polska. Kámo nevíš co jíst a píšeš blbosti

Jan
Jan
2 měsíců
Reply to  Soson

svatá pravda👍 holt Blbost je dar Boží👌

Radovan
Radovan
2 měsíců
Reply to  Soson

Petr Vavrenka tam napíše nesmysl o kvalitě potravin a nějaký ňouma na to skočí. Posledních pár let mají Poláci kvalitnější potraviny než my. Bohužel naše řiťolezcke vlády EU to takhle udělali. Boží se tady humus ze západu kde se takový hnus nesmí prodávat. Inu dobré prase všechno spase.

Demokracie
Demokracie
2 měsíců
Reply to  Radovan

Polské žrádlo je největší humus. Všechno z Polska je špatné Ošizené, špatně vyrobené. Polák je to nejhorší,co zveme lidmi. Odporný národ zrádců , podvodníků a zlodějů.

Frant.rudis
Frant.rudis
2 měsíců
Reply to  Demokracie

Vy jste asi Polák?

Ivana
Ivana
2 měsíců
Reply to  Demokracie

Takto může mluvit jedině někdo, kdo vůbec Poláky nezná a snad v Polsku vživotě nebyl 🤮

Any
Any
2 měsíců
Reply to  Demokracie

Tak to je legrace, ne? To nemůžete myslet vážně? Proč zradců, podvodníků, jste zaujatý nebo jste je chtěl ošidit a přišli vám na to? 😁

Gábi
Gábi
2 měsíců
Reply to  Demokracie

Teda, vy jste ale prolezly narodnostni nenavisti! Ze byste byl jeden z tech, ktereho Polaci pripravuji o ksefty?

Pavla
Pavla
2 měsíců
Reply to  Demokracie

Však tě nikdo nenutí tak jezdit, dem…..

Věra
Věra
2 měsíců
Reply to  Demokracie

Já bych řekla, že největší humus prodávají u nás supermarkety. Jo a ten váš název profilu opravdu o něčem svědčí, ale určitě ne o tom,že by jste byl demokrat.

Svata
Svata
2 měsíců
Reply to  Demokracie

Tys tomu dal korunu…tak proc jis polske jidla, ktere jsou u nas vsude? Verite blabolum a ja se divim proc polaci nam nedaji za to sankce..
Ps a ze jezdite na polsky benzin asi taky neva

Oldřich
Oldřich
1 měsíc
Reply to  Demokracie

Hlavně, že se tam vyrábí výrobky tzv. ćeskych firem (výrobky z masa, mléka, sladkosti, čaj, káva, zelenina, ovoce) prodávané v Albertu, Kauflandu, Lidlu, Penny, aj.

Milan
Milan
1 měsíc
Reply to  Demokracie

Asi jsi to ty blbě malinko popletl.Všechno česke je humus a nikoho ty idiote nepomlouvej.Asi jsi v Polsku nikdy nebyl.

Patrus
Patrus
1 měsíc
Reply to  Demokracie

Za to české žrádlo je kvalita.Kupte si sekanou v housce v globusu a přeji vám dobrou chuť.Vsadim se že Nakupujete maso v marketech v akci atd koukněte se někdy na původ země.

Jiří Frolka
Jiří Frolka
1 měsíc
Reply to  Demokracie

Víte pendrek a píšete blbosti,osle.